Pregled bibliografske jedinice broj: 1165283
Interdisciplinarni pristup sagledavanju kserostomije kao predmeta javnog zdravstva
Interdisciplinarni pristup sagledavanju kserostomije kao predmeta javnog zdravstva // Knjiga sažetaka radova: 18. konferencija medicinskih sestara i tehničara i 4. konferencija zdravstvenih profesija s međunarodnim sudjelovanjem "Global Nursing and Healthcare" / Lučanin, Damir ; Pavić, Jadranka et al. (ur.).
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2019. str. 131-131 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1165283 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Interdisciplinarni pristup sagledavanju kserostomije kao predmeta javnog zdravstva
(An interdisciplinary approach to the view of
xerostomia as a asubject of public health)
Autori
Jurčić Čulina, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka radova: 18. konferencija medicinskih sestara i tehničara i 4. konferencija zdravstvenih profesija s međunarodnim sudjelovanjem "Global Nursing and Healthcare"
/ Lučanin, Damir ; Pavić, Jadranka et al. - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2019, 131-131
ISBN
978-953-6239-65-8
Skup
18. konferencija medicinskih sestara i tehničara ; 4. konferencija zdravstvenih profesija u medijima
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 28.03.2019. - 29.03.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kserostomija ; dentalna medicina ; javno zdravstvo
(xerostomia ; dental medicine ; public health)
Sažetak
Uvod: Kserostomija je subjektivni osjećaj suhoće usta, u čijoj osnovi mogu biti različite etiologije. Istraživanja ovog simptoma u starijim dobnim skupinama sve više nadilaze okvire dentalne medicine te se sve češće smještaju u kontekst javnoga zdravstva, gdje su za cjelovito razumijevanje, uz dentalnomedicinska, potrebna istraživanja i suradnja stručnjaka različitih specijalističkih i supspecijalističkih usmjerenja. Cilj: Cilj je istraživanja razmotriti zastupljenost kserostomije u skupini odraslih osoba u dobi od 43 do 98 godina te usporediti iskustva s kserotomijom u skupinama odraslih koji su uključeni i nisu uključeni u neposrednu dentalnu skrb. Metoda: U istraživanju je sudjelovalo ukupno 120 muških i ženskih sudionika u dobi od 43 do 98 godina, raspoređenih u skupinu onih koji su u trenutku istraživanja ambulantno dentalno liječeni te skupinu odraslih koji su za potrebe istraživanja pregledani u domu umirovljenika. Za sve su sudionike prikupljeni brojni anamnestički i dijagnostički podaci povezani sa simptomima kserostomije. Rezultati: U obje uključene skupine većina sudionika imala je simptom kserostomije, a dio sudionika koji nije imao kserostomiju imao je infekciju usne šupljine Candidom albicans. Nema znatnijih razlika između ambulantne i stacionarne skupine prema svim razmatranim obilježjima, uključujući i zastupljenost kserostomije. Zaključak: Imamo li u vidu incidenciju i prevalenciju u starijoj populaciji, kserostomiji kao simptomu potrebno je u većoj mjeri pristupati kao javnozdravstvenom problemu uključujući sva područja medicine, a ne samo dentalnu medicinu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina