Pregled bibliografske jedinice broj: 1165081
Mikrovalna sinteza čestica aluminijevog oksida uz različite eksperimentalne uvjete
Mikrovalna sinteza čestica aluminijevog oksida uz različite eksperimentalne uvjete, 2020., diplomski rad, diplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet / Odsjek za kemiju, Split
CROSBI ID: 1165081 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mikrovalna sinteza čestica aluminijevog oksida uz
različite eksperimentalne uvjete
(Microwave synthesis of aluminum oxide particles with
different experimental conditions)
Autori
Štavlić, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet / Odsjek za kemiju
Mjesto
Split
Datum
09.10
Godina
2020
Stranica
51
Mentor
Prkić, Ante
Neposredni voditelj
Mitar, Ivana ; Paut, Andrea
Ključne riječi
mikrovalna sinteza ; aluminijev oksid ; FTIR
(microwave synthesis ; aluminum oxide ; FTIR)
Sažetak
Aluminijev oksid (Al 2 O 3 ) ima široku primjenu u anorganskoj industriji zbog svojim izrazito povoljnih kemijskih i termičkih svojstava. Najpoznatija uporaba Al 2 O 3 je u procesu proizvodnje keramike (čisti Al 2 O 3 ili smjesa Al 2 O 3 i ZrC, ZnO 2 , SiC i dr.). Zbog svojih dobrih mehaničkih svojstava Al 2 O 3 se upotrebljava i kao abraziv te u staklenoj industriji kao vatrostalni materijal. Cilj ovog diplomskog rada je ispitati eksperimentalne uvjete sinteze (temperatura, utjecaj surfaktanta, vrijeme) čestica Al 2 O 3. U radu su primijenjene temperature sinteze u rasponu od 130°C do 250°C (130°C, 200°C i 250°C) za različito vrijeme sinteze od 20, 30 i 40 min i uz prisutnost miješanja ili bez miješanja tijekom mikrovalne sinteze. Od surfaktanata koji su korišteni, ispitan je utjecaj cetiltrimetilamonijeva bromida (CTAB) u količinama od 0, 4 g i 1, 0 g, polietilen glikola (PEG) u količinama 2 g, 1 g i 0, 4 g, natrijva dodecil-sulfata (SDS) u količini od 1 g te N-gvanilurea sulfat u količini od 1 g. Svi uzorci snimljeni su IR-spektrometrom (FTIR). Odabrane uzorke, koji su pokazivali najbolje FTIR rezultate, žareni su pri temperaturama 400°C, 800°C i 1100°C. Duljina žarenja iznosila je 2 h odnosno 4 h.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-6282 - Razvoj novih membrana za ionsko-selektivne elektrode s dodatkom nanočestica metala i metalnih oksida (NANOISEM) (Prkić, Ante, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Split