Pregled bibliografske jedinice broj: 1163705
Temperaturna obilježja i toplinsko opterećenje Dubrovnika
Temperaturna obilježja i toplinsko opterećenje Dubrovnika, 2021., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Geofizički odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 1163705 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Temperaturna obilježja i toplinsko opterećenje
Dubrovnika
(Temperature characteristics and heat load of
Dubrovnik)
Autori
Boras, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet, Geofizički odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
26.10
Godina
2021
Stranica
63
Mentor
Herceg Bulić, Ivana
Ključne riječi
toplinskoopterećenje, urbana klima, metoda linearne regresije, Mann-Kendall test, Köppenova klasifikacija klime, klimatski indeksi, model MUKLIMO_3, satelit LANDSAT5
(heat load, urban climate, linear regression method, Mann-Kendall test, Köppen climate clasification, climate indices, MUKLIMO_3 model, satellite LANDSAT5)
Sažetak
Klimatske promjene predstavljaju sve veći problem u suvremenom svijetu, a njihov utjecaj na urbane sredine iznimno je važan s mnogih aspekata (npr. ekološkog, socijalnog, ekonomskog, zdravstvenog). Više od polovice svjetske populacije živi u gradovima koji doprinose emisiji stakleničkih plinova, a time i klimatskim promjenama. S druge strane, stanovništvo gradova je pod utjecajem klimatskih uvjeta koji čine urbanu klimu. Gradovi pokazuju specifične meteorološkei klimatološke karakteristike zbog čega se sve više proučava urbana klima. U ovom radu napravljena je analiza temperaturnih obilježja i toplinskogopterećenjagrada Dubrovnika na temelju izmjerenih podataka o temperaturi u razdoblju 1961.-2019. na meteorološkoj postaji Dubrovnik te na temelju satelitskih snimaka satelita LANDSAT5 i analize klimatskih indeksa dobivenih simulacijama modela MUKLIMO_3. U radu su proučavani trendovi srednjih dnevnih, maksimalnih dnevnih, minimalnih dnevnih i sezonskih temperatura pomoću dvije nezavisne metode, Mann-Kendall testa i metode linearne regresije. Rezultati pokazuju uzlazan trend za sve promatrane temperature. Istim metodama ispitani su i trendovi klimatskih indeksa (studeni dani, ljetni dani, tropske noći) koji su u skladu s pozitivnim temperaturnim trendom i također ukazuju na povećanje toplinskog opterećenjagrada Dubrovnikau promatranom razdoblju. Prema Köppenovoj klasifikaciji klime pokazano je da u 30-godišnjim razdobljima za godine 1961.-1990. nije došlo do promjene tipa klime u Dubrovniku te da prevladava sredozemna klima sa suhim i vrućim ljetom (Csa). Rezultati satelitskih snimakaprosječnihljetnih površinskih temperatura u razdoblju 2001.-2010. pokazuju da se urbanizirane površine više zagrijavaju od prirodnih površinas vegetacijom. Rezultati klimatskih indeksa(ljetni i vrući dani, tople i ljetne večeri, tople i tropske noći)dobiveni simulacijamamodela MUKLIMO_3 također pokazuju da se urbanizirane površine više zagrijavaju od prirodnih površinate da to zagrijavanje ovisi o gustoći izgrađenosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-6396 - Klimatske promjene i varijabilnost u Hrvatskoj – od globalnih utjecaja do lokalnih zelenih rješenja (CroClimGoGreen) (Herceg Bulić, Ivana, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
EK-EFRR-KK.05.1.1.02.0006 - Klimatska ranjivost Hrvatske i mogućnosti prilagodbe urbanih i prirodnih okoliša (Klima-4HR) (Herceg Bulić, Ivana; Orlić, Sandi, EK - KK.05.1.1.02) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb