Pregled bibliografske jedinice broj: 1163636
„Recikliranje“ arhitekture rimskodobnih imanja (villae) u kasnoj antici i ranome srednjem vijeku. Odabrani primjeri srednjega i južnoga Jadrana
„Recikliranje“ arhitekture rimskodobnih imanja (villae) u kasnoj antici i ranome srednjem vijeku. Odabrani primjeri srednjega i južnoga Jadrana // Zbornik dana Cvita Fiskovića VIII. Materijalnost umjetničkog djela / Marković, Predrag (ur.).
Zagreb: FF Press, 2021. str. 39-55 doi:10.17234/9789531759595
CROSBI ID: 1163636 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Recikliranje“ arhitekture rimskodobnih imanja
(villae) u kasnoj antici i ranome srednjem vijeku.
Odabrani primjeri srednjega i južnoga Jadrana
(“Recycling” of Architecture of Roman Estates (Villae) in Late Antiquity and the Early Middle Ages. Selected Examples from Central and Southern Dalmatia)
Autori
Zeman, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik dana Cvita Fiskovića VIII. Materijalnost umjetničkog djela
Urednik/ci
Marković, Predrag
Izdavač
FF Press
Grad
Zagreb
Godina
2021
Raspon stranica
39-55
ISBN
978-953-175-860-4
Ključne riječi
„recikliranje“ arhitekture, „recikliranje“ materijala, rimskodobna imanja (villae), transformacije vila, kasna antika, rani srednji vijek, srednji i južni Jadran
("Recycling of Architecture, Material "recycling, Roman Estates (Villae), Transformation of Roman Villas, Late Antiquity and the Early Middle Ages. Central and Southern Dalmatia)
Sažetak
U radu se iznose nove spoznaje o korištenju rimskodobnih građevina izvangradskih imanja (villae) na prostoru Dalmacije kao izvora materijala, prvenstveno u razdobljima kasne antike i ranoga srednjeg vijeka. Analizom odabranih lokaliteta srednjega, dijelom i južnoga Jadrana, donose se nova saznanja o utjecajima samih ostupaka „recikliranja“ materijala, ali i „recikliranja“ arhitekture na adaptacije i pregradnje starijih objekata. Ti su postupci, kako pokazuje istraživanje, utjecali i na položaj, a često i funkciju novopodignutih, ranokršćanskih i ranosrednjovjekovnih sklopova. Pri tom su kasnoantičke i ranosrednjovjekovne intervencije bile uvjetovane ubiranjem i preradom materijala sa starijih građevina, kao i težnjama za očuvanjem ruševnih i demontiranih struktura, koje su često bile uklopljene u nove cjeline. U pojedinim postupcima uređenja sepulkralnih prostora u ruševnim zdanjima – najčešće stambenim, nekoć luksuznije uređenim kao i u višestoljetnim obnavljanjima antičkih poljoprivrednih strojeva i zgrada u kojima su zatečeni strojevi, prepoznaje se pridavanje većega, pa i simboličkoga značenja, „starijemu“ elementu. U novome kontekstu „starije“ postaje umnogome sredstvo prezentacije statusa i moći onih koji su zaposjeli rimskodobna imanja kao vrijedan izvor materijala i bogatstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti, Arheologija