Pregled bibliografske jedinice broj: 1163389
Uloga novih tehnologija u povezivanju domovinske i iseljene Hrvatske
Uloga novih tehnologija u povezivanju domovinske i iseljene Hrvatske // Zbornik radova 2. međunarodne znanstveno-stručne konferencije „Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država“ svezak I : znanstvena knjiga kulturni i demografski aspekti migracija / Bašić, Ferdo ; Akrap, Anđelko ; Feletar, Dragutin ; Perić Kaselj, Marina ; Jurčević, Katica (ur.).
Zagreb: Institut za migracije i narodnosti (IMIN) ; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), Razred za prirodne znanosti, 2021. str. 369-383 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1163389 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga novih tehnologija u povezivanju
domovinske i iseljene Hrvatske
(The Role of New Technologies in Connecting
Croats in the Homeland and in Emigration)
Autori
Milićević, Jozo ; Primorac, Ante ; Šunjić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 2. međunarodne znanstveno-stručne konferencije „Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država“ svezak I : znanstvena knjiga kulturni i demografski aspekti migracija
/ Bašić, Ferdo ; Akrap, Anđelko ; Feletar, Dragutin ; Perić Kaselj, Marina ; Jurčević, Katica - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti (IMIN) ; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), Razred za prirodne znanosti, 2021, 369-383
ISBN
978-953-6028-54-2
Skup
2. međunarodna znanstveno-stručna konferencija „Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država“
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska; Osijek, Hrvatska, 19.05.2021. - 21.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
domovinska i iseljena Hrvatska ; iseljeništvo ; nove tehnologije, povezivanje ; razvoj
(homeland and emigrated Croatia, emigration, new technologies, connection, development)
Sažetak
Republika Hrvatska jedna je od država s najbrojnijim iseljeništvom na svijetu. Nakon ulaska u Europsku uniju i otvaranja granica krenuo je posljednji u nizu val iseljavanja Hrvata s ovih prostora koji i danas traje. Pretpostavlja se kako izvan Hrvatske živi oko četiri milijuna Hrvata, što je gotovo jednako, ako ne i više od ukupnog broja stanovnika. Demografski pokazatelji ne ukazuju na svijetlu budućnost, a potencijali sve brojnijeg hrvatskog iseljeništva ostaju neiskorišteni. Recentna kriza izazvana pandemijom COVID-a 19 ubrzala je procese digitalizacije i ukazala na mogućnosti korištenja novih tehnologija u različitim sferama društva. Cilj ovog rada je istražiti mogućnosti te ukazati na prednosti korištenja novih tehnologija u povezivanju domovinske i iseljene Hrvatske. Pretpostavka je kako nove tehnologije mogu biti zamašnjak snažnijem povezivanju, posebno s obzirom na okolnosti koje ukazuju kako će korištenje istih u budućnosti značajno definirati razvojne procese u društvu. Nove tehnologije pružaju različite mogućnosti učinkovitijeg upravljanja ljudskim potencijalima, upravljanja poslovnim procesima, stvaranja širokih baza podataka i slično, a što u velikoj mjeri može intenzivirati povezivanje iseljeništva s domovinom, poglavito na ekonomskom planu. Razmatranje i implementacija različitih tehnoloških rješenja potiču ispunjavanje i razvoj postojećih potencijala iseljene Hrvatske što može pomoći rastu investicija iseljenika u Republiku Hrvatsku, razvoju gospodarske diplomacije, ostvarivanju novih znanstvenih postignuća, očuvanju kulturnog identiteta Hrvata u dijaspori te u konačnici rezultirati i stvaranjem pozitivnog ozračja za povratak u domovinu. Analizom podataka iz sekundarnih izvora nastoji se utvrditi u kojim sferama nove tehnologije mogu pomoći povezivanju domovinske i iseljene Hrvatske, kojom vrstom tehnoloških rješenja to postići, koji akteri mogu na kvalitetan način provoditi nove projekte povezivanja te koje su prednosti implementacije novih tehnologija u procese povezivanja za razvoj hrvatskog društva u cjelini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo, Ekonomija, Politologija, Sigurnosne i obrambene znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA