Pregled bibliografske jedinice broj: 1163295
Sudbina Ružičkinih dana tijekom Domovinskoga rata
Sudbina Ružičkinih dana tijekom Domovinskoga rata // Domovinski rat, njegove gospodarske, demografske i socijalne posljedice i perspektive na području hrvatskog istoka / BREKALO, Miljenko (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2017. str. 404-422 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1163295 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sudbina Ružičkinih dana tijekom Domovinskoga rata
(The fate Ružička days of flow Homeland war)
Autori
TOMAS, Srećko ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Domovinski rat, njegove gospodarske, demografske i socijalne posljedice i perspektive na području hrvatskog istoka
/ BREKALO, Miljenko - Zagreb : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2017, 404-422
Skup
Domovinski rat, njegove gospodarske, demografske i socijalne posljedice i perspektive na području hrvatskog istoka
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Sudbina Ružičkinih dana tijekom Domovinskoga rata
(The fate Ružička days of flow Homeland war)
Sažetak
Znanstveno-stručni skup, nazvan Ružičkini dani, po prvom hrvatskom nobelovcu Leopoldu Lavoslavu Ružički, otpočeo je s radom 7. i 8. prosinca 1978. u Vukovaru, Ružičkinom rodnom gradu. Prije ratne agresije na Hrvatsku, koja je uslijedila 1991., održano je ukupno šest tih skupova.VII. Ružičkini dani bili su predviđeni da se održe 1991. godine u Vukovaru. No, kako je znano da je pobuna hrvatskih građana srpske nacionalnosti, potpomognuta iz Srbije, a naročito od tzv. JNA, otpočela već u drugoj polovici 1990., te poprimala sve veće razmjere tijekom 1991. (da se samo spomene pokolj dvanaest hrvatskih redarstvenika 2. svibnja 1991.), to se održavanje tog skupa moralo otkazati. Dobro je poznat daljnji tijek povijesnih zbivanja i okupacija Vukovara i dobrog dijela istočne Hrvatske, do kraja 1991. Dakle nije dolazilo u obzir održavanje Ružičkinih dana u Vukovaru, te su VII. Ružičkini dani održani tek 1993., i to u Bizovačkim Toplicama. Isto tako su i VIII. Ružičkini dani održani 1996., opet u Bizovačkim Toplicama. Tek nakon mirne reintegracije Hrvatskog podunavlja, „Ružičkini dani“ su se vratili kući, tako da su IX. Ružičkini dani održani 1998. u Vukovaru, gdje su se nastavili održavati sve do danas, s dobrom perspektivom i za ubuduće. Naime, do danas je održano petnaest Ružičkinih dana, a od XIII. Ružičkinih dana, koji su se održali 2010., skup je postao međunarodni kongres, jer je suorganizator postala European Federation of Food Science and Tehnology (EFFoST). Koliki je značaj ovih skupova za Vukovar, i cijelu Hrvatsku, govore podaci daje na dosad održanim Ružičkinim danima prezentirano 130 plenarnih i isto toliko ostalih predavanja, 650 priopćenja na posterima i četiri okrugla stola, od strane nobelovaca, akademika, sveučilišnih profesora, znanstvenika i inženjera iz zemlje i inozemstva. Skupove su organizirali znanstveni i stručni odbori, s ukupno preko 300 članova, a sveukupno je bilo oko 2500 sudionika. Sve je to bilo i ostalo poticaj za razvoj gospodarstva i društva općenito, posebice na području kemije, kemijskog i biokemijskog inženjerstva, prehrambene tehnologije, medicinske biokemije, farmacije, zaštite okoliša i slično, u Hrvatskoj, ali i u svijetu. Jasno nam je što je sve agresor pokušao uništiti, okupiranjem Vukovara i istočnih dijelova Hrvatske, ali zahvaljujući hrvatskim braniteljima, mudrom državnom vodstvu i cijelom hrvatskom narodu, nisu u tome uspjeli! Ružičkini dani su nastavili živjeti s Vukovarom, na dobrobit cijele nam domovine Hrvatske!
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Povijest