Pregled bibliografske jedinice broj: 1163208
Jednorog: od fantastične životinje naše prošlosti do mitizirane svakodnevice
Jednorog: od fantastične životinje naše prošlosti do mitizirane svakodnevice // Nikola Visković: pravo-politika-bioetika / Guć, Josip ; Jurić, Hrvoje (ur.).
Zagreb : Split: Pergamena ; Centar za integrativnu bioetiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu ; Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu ; Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku, 2020. str. 135-150
CROSBI ID: 1163208 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jednorog: od fantastične životinje naše prošlosti
do mitizirane svakodnevice
(Unicorn: From Fantasy Animal of Our Past
to Mythologized Everyday Life)
Autori
Zaradija Kiš, Antonija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Nikola Visković: pravo-politika-bioetika
Urednik/ci
Guć, Josip ; Jurić, Hrvoje
Izdavač
Pergamena ; Centar za integrativnu bioetiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu ; Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu ; Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku
Grad
Zagreb : Split
Godina
2020
Raspon stranica
135-150
ISBN
978-953-6576-72-2
Ključne riječi
zoofantastika, jednorog, Biblija, Bestijarij, Cvijet kreposti, nepromišljenost
(zoofantasy, unicorn, Bible, Bestiary, Flower of Virtue, thoughtlessness)
Sažetak
Središte rada je jednorog – fantastično biće na koje se prof. Nikola Visković posebno osvrće u poglavlju o fantastičnim životinjama, a koje se kroz raznolike varijante prepoznaje u gotovo svim civilizacijama te je najdugovječniji pronositelj zoofantastike uopće. Dugo se smatralo da jednorog postoji te je u tom kontekstu potraga za njim vječno trajala, a čini se da i danas ne manjka znatiželjnika koji žele potvrditi njegovo postojanje. Preko jednorogove biblijske kompleksnosti te srednjovjekovnih promišljanja u Fiziologu i Bestijariju odakle se razvija erotski simbolizam jednoroga istaknut kroz udvornu poeziju, u radu smo se posebno osvrnuli na njegovu vizualizaciju čovjekove nepromišljenosti i neznanja. U tom smislu usredotočili smo se na talijansko djelo Fiore di virtù, čija je hrvatska varijanta prijevoda znana pod naslovom Cvijet kreposti, a poglavlje s jednorogom sačuvano je jedino u dubrovačkom rukopisu iz 1520. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Književnost, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-5621 - Kulturna animalistika: interdisciplinarna polazišta i tradicijske prakse (ANIMAL) (Marjanić, Suzana, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Antonija Zaradija-Kiš
(autor)