Pregled bibliografske jedinice broj: 1163193
Stradanje Biotehničkog znanstveno-nastavnog centra tijekom Domovinskog rata
Stradanje Biotehničkog znanstveno-nastavnog centra tijekom Domovinskog rata // Hrvatski istok u Domovinskom ratu: Iskustva, spoznaje i posljedice / Brekalo, Miljenko (ur.).
Osijek: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2015. str. 239-258 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1163193 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stradanje Biotehničkog znanstveno-nastavnog centra
tijekom Domovinskog rata
(The adversity of Biotechnical research and teaching
centre during the homeland war)
Autori
Tomas, Srećko ; Šubarić, Drago ; Guberac, Vlado ; Zdunić, Zvonimir ; Kovačević, Josip ; Kiš, Darko ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatski istok u Domovinskom ratu: Iskustva, spoznaje i posljedice
/ Brekalo, Miljenko - Osijek : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2015, 239-258
Skup
Hrvatski istok u Domovinskom ratu: Iskustva, spoznaje i posljedice
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Stradanje Biotehničkog znanstveno-nastavnog centra tijekom Domovinskog rata
(The adversity of Biotechnical research and teaching centre during the homeland war)
Sažetak
Biotehnički znanstveno-nastavni centar (BTZNC) sa sjedištem u Osijeku, na ondašnjoj Tenjskoj cesti b.b., imao je u svom sastavu: Poljoprivredni fakultet Osijek (s dijelom fakulteta u Vinkovcima), Poljoprivredni institut Osijek i Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, a sve su to bile sastavnice Sveučilišta u Osijeku. Razdoblje od 1991. do 1998. ostat će duboko utkano u povijest svih članica BTZNC-a, jer je 1991. započela velikosrpska agresija na Republiku Hrvatsku i među prvim napadnutim ustanovama i objektima u Osijeku bile su upravo članice BTZNC- a. Zaposlenici su već krajem ljeta 1991. morali napustiti objekte BTZNC-a, pokušavajući u stankama agresorskog granatiranja spasiti barem dio intelektualne građe te znanstvene i nastavne opreme, prenošenjem u Osijek ili u druga mjesta u Hrvatskoj, pa i u susjednu Mađarsku. Međutim, sastavnice BTZNC-a nisu prekinule svoj rad. Nastavile su raditi u vrlo otežanim uvjetima u progonstvu, zahvaljujući susretljivosti brojnih institucija, ustanova, tvrtki i pojedinaca u Osijeku i cijeloj Hrvatskoj. Budući da je održavanje nastave i u Osijeku, osobito nakon pada Vukovara, bilo izuzetno otežano i po život studenata opasno, studentima je omogućeno da studije nastave na odgovarajućim fakultetima u Hrvatskoj, napose u Zagrebu. Tijekom Domovinskoga rata BTZNC je u cjelini ostao bez velikog broja svojih zaposlenika, kako poginulih, tako i onih koji su trajno napustili pojedine sastavnice BTZNC-a, što je predstavljalo veliki gubitak. Osim toga, tijekom Domovinskoga rata, objekti BTZNC-a, kao i veliki dio znanstvene, nastavne i druge opreme, te brojna vrijedna knjižna građa i dokumentacija, u potpunosti su uništeni. Procijenjeno je da su članice BTZNC-a pretrpjele štetu u iznosu od oko 70.000.000 Eura. Unatoč takvim uništavanjima, prije svega ljudskih života, a zatim svih materijalnih i nematerijalnih dobara koje su ljudi godinama gradili i uvećavali, sastavnice BTZNC-a uspjele su i u progonstvu, u otežanim uvjetima nastaviti svoj život, razvijati se i rasti, tako da danas predstavljaju stožerne sastavnice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (Poljoprivredni fakultet i Prehrambeno- tehnološki fakultet), a Poljoprivredni institut Osijek najveći je takav institut u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek
Profili:
Zvonimir Zdunić
(autor)
Vlado Guberac
(autor)
Darko Kiš
(autor)
Josip Kovačević
(autor)
Drago Šubarić
(autor)
Srećko Tomas
(autor)