Pregled bibliografske jedinice broj: 1163061
Antropološka prolegomena i Filozofijski fragmenti “nulte godine”: Sadržajna priklanjanja Magičnoga svijeta i Dijalektike prosvjetiteljstva
Antropološka prolegomena i Filozofijski fragmenti “nulte godine”: Sadržajna priklanjanja Magičnoga svijeta i Dijalektike prosvjetiteljstva // Narodna umjetnost : hrvatski časopis za etnologiju i folkloristiku, 58 (2021), 2; 29-45 doi:10.15176/vol58no202 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1163061 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antropološka prolegomena i Filozofijski fragmenti “nulte godine”: Sadržajna priklanjanja Magičnoga svijeta i Dijalektike prosvjetiteljstva
(Anthropological prolegomena and Philosophical Fragments of the "Zero Year": Content Inclinations of the Magic World and the Dialectic of Enlightenment)
Autori
Matošević, Andrea
Izvornik
Narodna umjetnost : hrvatski časopis za etnologiju i folkloristiku (0547-2504) 58
(2021), 2;
29-45
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Dijalektika prosvjetiteljstva, Magični svijet, mit, magija, modernitet
(Dialectics of the Enlightenment, Magic World, myth, magic, modernity)
Sažetak
U radu se analiziraju dodirne točke, teme zajedničke knjigama Dijalektika prosvjetiteljstva: filozofijski fragmenti Maxa Horkheimera i Theodora Adorna i Magični svijet: prolegomena jednoj priči magizma Ernesta De Martina. Upravo jer su objavljene u poratnom periodu, i to u razmaku od samo godine dana, 1947. odnosno 1948. godine, njih će, među ostalim publikacijama, talijanski povjesničar Carlo Ginzburg imenovati i smjestiti među knjige “nulte godine”. Iako se radi o filozofskom i antropološkom djelu, među njima postoje tematska preklapanja, no među njihovim autorima neće ni u budućim publikacijama doći do značajnijeg međusobnog uzimanja u obzir. Teme koje su im bliske, ali istovremeno i različito artikulirane jesu mit, magija, prosvjetiteljstvo i modernitet te se sadržajni paralelizam tih izrazito utjecajnih djela u ovome radu prepleće u jednu srodnu, ali ne odveć čvrsto povezanu cjelinu. Pored isticanja komplementarnosti rezultata do kojih su došli u teorijskim i empirijskim istraživanjima, u radu se uzima u obzir i publikacija Alfreda Sohn-Rethela koja im prethodi, te se smješta u suodnos s njihovim djelima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Etnologija i antropologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus