Pregled bibliografske jedinice broj: 1162728
Anoreksija nervosa – borba za život
Anoreksija nervosa – borba za život, 2019., diplomski rad, preddiplomski, Sveučilište Sjever / Odjel za sestrinstvo, Varaždin
CROSBI ID: 1162728 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anoreksija nervosa – borba za život
(Anorexia nervosa - struggle for life)
Autori
Lešćanec Viktorovski, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Sveučilište Sjever / Odjel za sestrinstvo
Mjesto
Varaždin
Datum
27.09
Godina
2019
Stranica
40
Mentor
Uršulin-Trstenjak, Natalija
Ključne riječi
poremećaji prehrane ; anoreksija ; bulimija ; intervencije ; empatija ; medicinska sestra / tehničar
(eating disorders ; anorexia nervosa ; bulimia ; interventions ; empathy ; nurse / technician)
Sažetak
Poremećaji hranjenja ozbiljni su i sve češći poremećaji kojima je dugo bilo posvećeno premalo pažnje. Ne tako davno, dobili su pažnju javnosti, čime su prestali biti „ženske tajne“. Glavni poremećaji prehrane su anoreksija nervoza i bulimija nervoza. Neka su im obilježja slična te pacijenti vrlo često prelaze iz jednoga poremećaja u drugi. Kod nekih se osoba nalaze karakteristike obaju poremećaja. Tada koristimo termin poremećaj hranjenja – neodređeni. Činjenica je da je svim pacijentima oboljelim od anoreksije zajedničko da neprestano misle o hrani, ona je njihova patnja. Anoreksija nervoza je psihički poremećaj u kojem je osoba uvjerena da je predebela te se stoga podvrgava strogom režimu dijete. Procjenjuje se kako je na području naše države oko 90 000 oboljelih. Prema dosadašnjim istraživanjima pokazalo se kako je prosječna dob javljanja 14 godina, s većom učestalošću kod djevojčica, posebno u dobi od 12 do 23 godina. Anoreksija ostavlja brojne posljedice, a najizraženije su mršavost, amenoreja, promjene na svim organskim sustavima, bolove u abdomenu, opstipaciju, nemogućnost reguliranja tjelesne temperature. Stoga ne čudi činjenica kako je to bolest od koje umire najviši broj ljudi sa nekim psihičkim poremećajem. Pacijentu sa anoreksijom pristupa multidisciplinarni tim u kojem educirana medicinska sestra ima važnu ulogu. Ona je ta koja je cijelo vrijeme uz pacijenta, uočava komplikacije i bilježi napredak. Za pacijenta je važan holistički pristup, empatija, stjecanje povjerenja, jer to čini veliki korak ka izlječenju. U radu sam imala potrebu prikazati slučaj mlade Marie Vrnoga de Gregorio, koja je anoreksiju uspjela pobijediti uz pomoć liječnika, obitelji, ali najvažnije snagom uma i volje zbog kojih danas može nesebično pomagati onima koji imaju poremećaj u prehrani.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica
Profili:
Natalija Uršulin-Trstenjak
(mentor)