Pregled bibliografske jedinice broj: 1162698
Enteralna prehrana bolesnika s perkutanom endoskopskom gastrostomom
Enteralna prehrana bolesnika s perkutanom endoskopskom gastrostomom, 2018., diplomski rad, preddiplomski, Sveučilište Sjever, Varaždin
CROSBI ID: 1162698 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Enteralna prehrana bolesnika s perkutanom
endoskopskom gastrostomom
(Enteral nutrition of patients with percutaneous
endoscopic gastronomy)
Autori
Korpar, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Sveučilište Sjever
Mjesto
Varaždin
Datum
06.09
Godina
2018
Stranica
63
Mentor
Uršulin-Trstenjak, Natalija
Ključne riječi
enteralna prehrana ; malnutricija ; perkutana endoskopska gastrostoma ; medicinska sestra
(enteral nutrition ; malnutrition ; Percutaneous endoscopic gastrostomy ; nurse)
Sažetak
Prehrana i unos potrebnih nutrijenata je osnovna potreba svakog organizma i neophodna za normalnu funkciju svakog živog bića. Problem nastaje ako postoje ograničenja odnosno nemogućnost adekvatnog uzimanje hrane kojom bi se zadovoljile sve energetske potrebe organizma te tako nastaje rizik od razvoja malnutricije. U takvim se situacijama nerijetko pristupa enteralnoj prehrani kao umjetnom načinu hranjenja, a ako je potreba za takvim nutritivnim suportom dugotrajna, valja što ranije postaviti indikaciju za plasiranje perkutane endoskopske gastrostome (PEG) kao jednog od učinkovitog načina enteralne prehrane. To je postupak gdje se posebno prilagođena sonda postavlja kroz trbušnu stijenku izravno u želudac. Indikacije su mnogobrojne, a s obzirom na to da se radi o dugotrajnoj metodi umjetnog načina prehrane, najčešće se implantira kroničnim, neurološkim, onkološkim bolesnicima. Cilj ovog rada jest prikazati važnost adekvatne enteralne prehrane kao glavnog segmenta u prevenciji i liječenju malnutricije. Ponajprije se prikazuju specifičnosti enteralne prehrane putem PEG - a kao najučinkovitije i najsigurnije metode umjetne prehrane što je i popraćeno rezultatima višemjesečnog praćenja nutritivnog statusa i načina hranjenja, kao i kliničkog statusa osobe s PEG – om. U navedenom prikazu slučaja prikazani su i uspoređeni rezultati prije i po implantaciji PEG – a. Visokokvalitetna skrb koja se želi osigurati za pacijenta zahtijeva multidisciplinarni, timski pristup. Uloga medicinske sestre kao aktivnog člana tima je zahtjevna i zastupljena na svim područjima rada, a ponajprije na području nutritivnog suporta s obzirom na to da je ona odgovorna za provođenje istog. Kvalitetnom zdravstvenom njegom smanjuje se učestalost mogućih komplikacija kod osoba s PEG – om i održava adekvatan nutritivni status.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica
Profili:
Natalija Uršulin-Trstenjak
(mentor)