Pregled bibliografske jedinice broj: 1162690
Uloga medicinske sestre u prevenciji nastanka raka debelog crijeva kod studentske populacije
Uloga medicinske sestre u prevenciji nastanka raka debelog crijeva kod studentske populacije, 2018., diplomski rad, preddiplomski, Sveučilište Sjever, Varaždin
CROSBI ID: 1162690 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga medicinske sestre u prevenciji nastanka raka
debelog crijeva kod studentske populacije
(The role of the nurse in the prevention of colon
cancer in the student population)
Autori
Juriša, Tajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Sveučilište Sjever
Mjesto
Varaždin
Datum
12.07
Godina
2018
Stranica
50
Mentor
Uršulin-Trstenjak, Natalija
Ključne riječi
karcinom debelog crijeva ; prehrana ; studentska populacija ; istraživanje
(colon cancer ; nutrition ; college students population ; research)
Sažetak
Karcinom debelog crijeva je jedan od vodećih zdravstvenih problema u svijetu. Rastući je problem kako kod muškog tako i kod ženskog roda, što se tiče obolijevanja, ali i mortaliteta. Uzrok nastanka nije točno poznat, no uočeno je da oko četvrtina bolesnika ima u obiteljskoj anamnezi najmanje jednog člana s istom bolesti. Isto tako je stopa incidencije veća u visokorazvijenim zemljama u kojima prevladava prehrana bogata visokim udjelom životinjske masti, a vrlo malo celuloznih vlakana. Međutim, karcinom debelog crijeva je jedan od rijetkih koji se može prevenirati ukoliko se osoba pravilno hrani, redovito se bavi tjelovježbom, ne puši i sl. S druge strane, postoji i genetska predispozicija koja može dovesti do karcinoma debelog crijeva pa je vrlo važno da osobe provode redovite pretrage. Upravo iz razloga da se bolest čim prije otkrije, da se poboljša kvaliteta života oboljelog te da se smanji mortalitet i poveća svjesnost o ranim simptomima je usvojen Nacionalni program ranog otkrivanja karcinoma debelog crijeva. Ciljana skupina su mu ljudi između 50-74 godine i oni koji imaju predispozicije za nastanak karcinoma. Kod obitelji i pojedinaca s povećanim rizikom za nastanak karcinoma je opravdano sistematsko pretraživanje (screening) koji uključuje test stolice na okultno krvarenje i digitorektalni pregled. S obzirom da je razdoblje fakultetskog života razdoblje eksperimentiranja i velikih promjena, isto tako dolazi i do značajnih promjena u prehrambenim navikama pa se i studentska populacija može gledati kao rizična skupina za nastanak karcinoma debelog crijeva. Studenti se okreću brzoj hrani koja je lako dostupna i jeftinija, okruženi su lancima brze hrane, više konzumiraju crveno meso, a manje ribu i konzumiraju hranu bogatu životinjskim mastima. Iz tog je razloga i provedeno istraživanje u kojemu se procjenjuju prehrambene navike studentske populacije i iz 27 pitanja se doznaje koliko konzumiraju voća, povrća, crvenog mesa, grickalica, gaziranih pića, itd. Isto tako se i ispituje svjesnost studenata o tome što loša prehrana može donijeti, ali i njihova zainteresiranost o edukaciji na temu nastanka karcinoma debelog crijeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Biotehnologija, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica
Profili:
Natalija Uršulin-Trstenjak
(mentor)