Pregled bibliografske jedinice broj: 1162008
Umjetničko stvaralaštvo i pristup kulturnim resursima za osobe s invaliditetom
Umjetničko stvaralaštvo i pristup kulturnim resursima za osobe s invaliditetom // Knjiga sažetaka 1. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, odgoju i obrazovanju / Sabljar, Mirna ; Šulentić Begić, Jasna ; Ileš, Tatjana (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019. str. 32-33 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1162008 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Umjetničko stvaralaštvo i pristup kulturnim
resursima za osobe s invaliditetom
(Creative Arts and Access to Cultural Resources for
Persons with Disabilities)
Autori
Benzon Milić, Andrea ; Šarčević Ivić-Hofman, Katarina ; Ćošić, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 1. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, odgoju i obrazovanju
/ Sabljar, Mirna ; Šulentić Begić, Jasna ; Ileš, Tatjana - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019, 32-33
ISBN
978-953-8181-19-1
Skup
1. međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 05.12.2019. - 06.12.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
inkluzija ; disability arts ; osobe s invaliditetom ; osnaživanje osoba s invaliditetom
(inclusion ; disability arts ; people with disabilities ; empowerment of people with disabilities)
Sažetak
Umjetnost je važan element ljudske povijesti, o čemu svjedoči i povijest umjetnosti koja seže otkad je čovjeka. Kroz različite periode povijesti i u različitim društvima umjetnosti nije pridavana jednaka važnost, no ostaje činjenica kako nije zabilježeno nijedno društvo koje egzistira bez iste. Odnos spram osoba s invaliditetom, s druge strane, kroz čitavu povijest obilježen je procesima marginalizacije, diskriminacije i opresije. Pristup različitim društvenim sferama često im je bio ograničen. Iako su koncepti inkluzije i izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom prepoznati kao novi pravci u odnosu prema osobama s invaliditetom, validnost participacije za određena područja je manja, no za druga. Inkluzija, holistički koncept, obuhvaća sva područja života, iako se najčešće spominje u kontekstu pristupa zdravstvenom, socijalnom i pravnom sustavu, te u sferi obrazovanja i rada. No, kako bi inkluzija bila uistinu sveobuhvatna, kao nadgradnja na spomenutu bazu, dolazi uključivanje osoba s invaliditetom u ostale sfere društvenog života koje jamče punopravan život u zajednici: umjetnost, sport, aktivno građanstvo i dr. O umjetničkom stvaralaštvu osoba s invaliditetom koje nema prvenstveno rehabilitacijske ciljeve, u hrvatskim uvjetima vrlo se malo piše i zna. U radu je naglašena uloga disability arts kao forme umjetničkog izražavanja koja predstavlja jedan od načina preuzimanja inicijative osoba s invaliditetom. Cilj ovog rada je naglasiti važnost umjetničkog stvaralaštva kao vida osnaživanja osoba s invaliditetom, kontekstualizirati umjetničko stvaralaštvo i pristup kulturnim resursima u normativne okvire te ponuditi primjere dobre prakse.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Slavonskom Brodu