Pregled bibliografske jedinice broj: 1161573
Proboj pojedinih skupina vukovarskih branitelja i civila iz Vukovara te prisilno slanje mnogih vukovarskih branitelja i civila u srbijanske koncentracijske logore
Proboj pojedinih skupina vukovarskih branitelja i civila iz Vukovara te prisilno slanje mnogih vukovarskih branitelja i civila u srbijanske koncentracijske logore // Herojski Vukovar 1. knjiga / Nazor, Ante (ur.).
Zagreb : Vukovar: Društvo za promicanje hrvatske kulture i znanosti CROATICA, 2021. str. 283-323
CROSBI ID: 1161573 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proboj pojedinih skupina vukovarskih branitelja i
civila iz Vukovara te prisilno slanje mnogih
vukovarskih branitelja i civila u srbijanske
koncentracijske logore
(Breakthrough of some groups of Vukovar defenders
and civilians from Vukovar and forcible
deportation of Vukovar defenders and civilians to
Serbian concentration camps)
Autori
Filko, Ana ; Ružić, Slaven
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Herojski Vukovar 1. knjiga
Urednik/ci
Nazor, Ante
Izdavač
Društvo za promicanje hrvatske kulture i znanosti CROATICA
Grad
Zagreb : Vukovar
Godina
2021
Raspon stranica
283-323
ISBN
978-953-49752-1-3
Ključne riječi
Domovinski rat, Vukovar, proboj, logori
(Homeland War, Vukovar, breakthrough, concentration camps)
Sažetak
Tijekom nekoliko dana, zapravo noći, uoči konačne okupacije Vukovara sredinom studenoga 1991. dio vukovarskih branitelja i njihovih zapovjednika, kao i tadašnji glavni zapovjednik obrane Vukovara, uspjeli su se u skupinama probiti iz grada na slobodni teritorij. Većinom su krenuli samoinicijativno nakon što su izgubili svaku nadu u pomoć izvana želeći time svoje najmilije poštedjeti gledanja kako ih muče i ubijaju, ali i spriječiti da i oni dožive istu sudbinu. S njima je u proboj otišao i manji dio civila. Dio njih nikada nije stigao do cilja.Proboj iz Vukovara, stoga, valja smatrati osobitim junaštvom i, kao takvim, sastavnim dijelom Bitke za Vukovar, koja je unatoč trenutnom porazu hrvatskih snaga i okupaciji Vukovara utrla put pobjedonosnom završetku Domovinskoga rata. Težina etničkoga čišćenja počinjenoga na području Grada Vukovara tijekom Domovinskoga rata potvrđena je gore navedenim podatcima koji jasno ukazuju na postojanje koncentracijskih logora i mjesta zatočeništva u koja su iz svojih domova prisilno odvedene osobe većinom hrvatske narodnosti, i to u najvećoj mjeri u mjesta zatočeništva na područje Republike Srbije. Masivna odvođenja provodila su se bez ikakvog pravnog temelja, a prisilna zatočenja trajala su mjesecima i godinama u potpuno nehumanim uvjetima. Poslije određenoga vremena dio je zatočenih razmijenjen u nizu razmjena ratnih zarobljenika, dio je zatočenika usmrćen, a nekima se i danas gubi svaki trag upravo nakon što su bili zatočeni u srbijanskim logorima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest