Pregled bibliografske jedinice broj: 1161566
Stradanje vukovarskih branitelja, civila i djece u posljednjim danima obrane i u prvim danima okupacije Vukovara, s posebnim naglaskom na Borovo naselje, Velepromet i Ovčaru
Stradanje vukovarskih branitelja, civila i djece u posljednjim danima obrane i u prvim danima okupacije Vukovara, s posebnim naglaskom na Borovo naselje, Velepromet i Ovčaru // Herojski Vukovar 1. knjiga / Nazor, Ante (ur.).
Zagreb : Vukovar: Društvo za promicanje hrvatske kulture i znanosti CROATICA, 2021. str. 253-281
CROSBI ID: 1161566 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stradanje vukovarskih branitelja, civila i djece u
posljednjim danima obrane i u prvim danima
okupacije Vukovara, s posebnim naglaskom na Borovo
naselje, Velepromet i Ovčaru
(The suffering of Vukovar defenders, civilians and
children in the last days of defense and during
the first days of the Vukovar occupation, with
special emphasis on Borovo naselje, Velepromet and
Ovčara)
Autori
Filko, Ana ; Brigović, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Herojski Vukovar 1. knjiga
Urednik/ci
Nazor, Ante
Izdavač
Društvo za promicanje hrvatske kulture i znanosti CROATICA
Grad
Zagreb : Vukovar
Godina
2021
Raspon stranica
253-281
ISBN
978-953-49752-1-3
Ključne riječi
Domovinski rat, Vukovar, Ovčara, Velepromet, ratni zločini
(58 / 5000 Rezultati prijevoda Homeland War, Vukovar, Ovčara, Velepromet, war crimes)
Sažetak
Velikosrpska agresija na Grad Vukovar po dimenzijama nečovječnosti i destruktivnosti nadilazi ili je pak u relaciji sa svim drugim do sada poznatim i utvrđenim slučajevima počinjenoga etničkog čišćenja. Takvi navodi osvjedočeni su sudbinom svake od niza poginulih osoba i usmrćenih tijekom oružane agresije na Vukovar, koji su završili u nizu pojedinačnih ili masovnih grobnica, te se neosporno može zaključiti kako Vukovar zaista predstavlja simbol najvećega stradanja tijekom Domovinskoga rata. Tijekom napada na grad od srpnja 1991. i neprekidne 87- dnevne opsade Grada Vukovara od 25. kolovoza 1991. u kontekstu udruženoga zločinačkoga pothvata, koji je bio usmjeren na stvaranje etnički čistoga područja Srpske autonomne oblasti (SAO) Krajine, počinjeno je mnogo zločina, koji su kulminirali u razdoblju od 17. do 21. studenoga 1991. godine. Ti su zločini obuhvaćali dugotrajna i rutinska zatočenja u nizu objekata, samovoljna mučenja, premlaćivanje i pljačkanje, namjerno uništavanje stambenih objekata, kulturnih i povijesnih spomenika i ustanova, deportacije i prisilna premještanja na desetine tisuća Hrvata i nesrpskih civila te konačno istrebljenja i ubojstva.Zauzevši potpuno razrušeni Vukovar, srpske paravojne postrojbe i JNA zarobile su više tisuća vukovarskih građana – branitelja, civila i ranjenika ; dio civila je evakuiran iz Vukovara, dio branitelja i civila odveden je u koncentracijske logore na području Republike Srbije, dok je dio usmrćen pojedinačno ili skupno na više stratišta koja su nastala na području ili u okolici Grada Vukovara iz gotovo isključivo jednoga razloga – zbog pripadnosti hrvatskome narodu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest