Pregled bibliografske jedinice broj: 1161286
Prediktori namjere odlaska ili ostanka u Hrvatskoj: relativni doprinos afektivne i kognitivne komponente stavova prema odlasku i ostanku
Prediktori namjere odlaska ili ostanka u Hrvatskoj: relativni doprinos afektivne i kognitivne komponente stavova prema odlasku i ostanku // Kvaliteta života kroz životni vijek: Izazovi i preporuke (knjiga sažetaka s 26. Godišnje konferencije hrvatskih psihologa) / Brajša, Andreja ; Penezić, Zvjezdan ; Tadić Vujčić, Maja (ur.).
Jasrebarsko: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018. str. 234-234 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1161286 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prediktori namjere odlaska ili ostanka u
Hrvatskoj: relativni doprinos afektivne i
kognitivne komponente stavova prema odlasku i
ostanku
(Predictors of intentions to emigrate or stay in
Croatia: relative contribution of affective and
cognitive components of the attitudes toward
emigration and staying)
Autori
Kasap, Petra ; Ćubela Adorić, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Kvaliteta života kroz životni vijek: Izazovi i preporuke (knjiga sažetaka s 26. Godišnje konferencije hrvatskih psihologa)
/ Brajša, Andreja ; Penezić, Zvjezdan ; Tadić Vujčić, Maja - Jasrebarsko : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018, 234-234
ISBN
978-953-55079-7-0
Skup
26. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Kvaliteta života kroz životni vijek: izazovi i preporuke
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 07.11.2018. - 10.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
namjere odlaska i ostanka u Hrvatskoj, stavovi prema odlasku i ostanku, afektivna i kognitivna komponenta stava
(Intentions to emigrate and to stay in Croatia, attitudes toward emigration and staying, affective and cognitive components of attitude)
Sažetak
U sklopu šireg istraživanja stavova i subjektivnih normi u vezi s (eventualnim) odlaskom iz Hrvatske, prikupljeni su, između ostalog, podaci o afektivnoj i kognitivnoj komponenti stavova prema odlasku, odnosno ostanku u Hrvatskoj te o namjeri odlaska, odnosno ostanka u Hrvatskoj. Cilj ovog rada je ispitati doprinos pojedinih komponenti ovih stavova objašnjenju namjere odlaska i ostanka kod sudionika koji su rezidenti RH. Analizirani su podaci od 206 sudionika (74% žene) u dobi od 18 do 62 godine, koji su tijekom rujna 2018. godine popunili online upitnik u sklopu spomenutog šireg istraživanja. Oko 30% sudionika ima završenu srednju školu, 40% preddiplomski studij ili višu školu, a preostali fakultet, diplomski ili poslijediplomski studij. U vrijeme ispitivanja je jedna trećina sudionika bila zaposlena, dok ostali uglavnom studiraju ili su nezaposleni. Većina je trenutno u vezi (46%) i u braku (15%). Namjere odlaska i ostanka u Hrvatskoj ispitane su skalom konstruiranom za potrebe ovog istraživanja, koja je pokazala visoku unutarnju konzistenciju (Cronbachov alpha za odlazak: , 93, za ostanak: , 90). Kao mjera afektivne komponente stavova korišten je semantički diferencijal s devet čestica, koji je pokazao zadovoljavajuće visoku unutarnju konzistenciju u mjerenju stava prema odlasku iz Hrvatske (Cronbachov alpha: , 90) kao i stava prema ostajanju u Hrvatskoj (Cronbachov alpha: , 94). Indeks kognitivne komponente izračunat je kao zbroj umnožaka procjena opće važnosti niza vrijednosti relevantnih za odluku o odlasku ili ostanku i procjena instrumentalnosti odlaska i ostanka u Hrvatskoj za ostvarenje tih vrijednosti. Rezultati provedenih analiza pokazuju da sudionici, u prosjeku, pozitivnije evaluiraju odlazak nego ostajanje u RH, te da odlazak, u prosjeku, percipiraju instrumentalnijim za postizanje relevantnih vrijednosti. Namjera odlaska također je, u prosjeku, izraženija od namjere ostanka u Hrvatskoj. Nadalje, namjera odlaska, odnosno ostanka visoko je povezana prvenstveno s afektivnom komponentom stavova, tj. s evaluacijom odlaska i ostanka. Korelacije namjere s percipiranom instrumentalnošću odlaska i ostanka (kognitivna komponenta) su značajne ali umjereno visoke, posebice kad je riječ o odlasku iz Hrvatske. Povezanost afektivne i kognitivne komponente značajna je kod oba stava, ali izraženija i relativno visoka kod stava prema ostanku. U skladu s tim, kad se u regresijsku jednadžbu uključe obje komponente simultano, samo su afektivne komponente ovih stavova dosljedno značajni i nezavisni prediktori varijance namjere. Osim relativnog doprinosa pojedinih komponenti stavova predviđanju odgovarajuće namjere, u raspravi će fokus biti i na važnosti poznavanja stavova prema ostajanju kao i prema odlasku iz Hrvatske za predviđanje namjere odlaska ili ostanka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija