Pregled bibliografske jedinice broj: 1160636
KVALITETA ŽIVOTA MLADIH NAKON ISKUSTVA INSTITUCIJSKE SKRBI
KVALITETA ŽIVOTA MLADIH NAKON ISKUSTVA INSTITUCIJSKE SKRBI, 2020., doktorska disertacija, PRAVNI FAKULTET, Studijski centar socijalnog rada, Zagreb
CROSBI ID: 1160636 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KVALITETA ŽIVOTA MLADIH NAKON ISKUSTVA INSTITUCIJSKE
SKRBI
(QUALITY OF LIFE AFTER EXPERIENCING INSTITUTIONAL CARE)
Autori
Kusturin, Sunčana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
PRAVNI FAKULTET, Studijski centar socijalnog rada
Mjesto
Zagreb
Datum
10.12
Godina
2020
Stranica
333
Mentor
Ajduković, Marina
Ključne riječi
djeca i mladi bez odgovarajuće roditeljske skrbi, kasniji životni put, institucijska skrb, kvaliteta života
(children and youth without proper parental care, life path of care experienced youth, institutional care, quality of life)
Sažetak
Države kao pružatelji skrbi preuzele su odgovornost za osiguravanje kvalitetne skrbi za djecu i mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Prema podacima UNDP-a (2006.) i Eurochild (2010.), mladi koji su odrastali u javnoj skrbi nakon izlaska se suočavaju s mnogobrojnim socijalnim rizicima. O kasnijem životnom putu mladih s iskustvom skrbi u Hrvatskoj ne zna se puno te postoji potreba za dobivanjem uvida u to kako mladi vide svoj život i potencijalne načine unapređenja sustava skrbi u Hrvatskoj. U uvodnom dijelu rada opisana su osnovna obilježja mladih s iskustvom institucijske skrbi s naglaskom na četiri psihosocijalne teme (ranjivost, otpornost, privrženost i proces izlaska iz skrbi) koje imaju značajan utjecaj na živote mladih tijekom, ali i nakon izlaska iz skrbi. Teorija životnog puta, Eriksonova teorija psihosocijalnog razvoja i kvaliteta života stavljene su u kontekst skrbi i problematiziran je njihov značaj za istraživanje života mladih s iskustvom institucijske skrbi. U drugom dijelu rada opisano je istraživanje “Kvaliteta života mladih nakon iskustva institucijske skrbi” kojemu je cilj dobiti uvid u životne putove i kvalitetu života mladih nakon iskustva institucijske skrbi. U istraživanju je primijenjena kvalitativna metodologija te je uzorak formiran korištenjem metode lančanog uzorkovanja. U polustrukturiranim intervjuima sudjelovalo je petnaestoro mladih (7 mladića i 8 djevojaka) u dobi od 24 do 30 godina s barem 6 godina iskustva života u institucijskom smještaju za djecu i mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi. U rezultatima istraživanja prikazane su spoznaje o tome kako petnaest mladih s iskustvom institucijske skrbi retrospektivno gleda na svoj život u skrbi, kako opisuju svoj životni put nakon izlaska iz skrbi, te aktualnu kvalitetu života i kako opisuju vlastitu odraslost i aktualne razvojne zadatke. Temeljem dobivenih podataka kreirane su i prikazane smjernice za unapređenje sustava zaštite i zbrinjavanja djece/mladih bez odgovarajuće roditeljske skrbi a koje su utemeljene u korisničkoj perspektivi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti