Pregled bibliografske jedinice broj: 116056
Ispitivanje medene rose na pamuku
Ispitivanje medene rose na pamuku // XVIII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : knjiga sažetaka / Zrnčević, Stanka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo ; Hinus, 2003. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 116056 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje medene rose na pamuku
(Determination of Hoveydew on Cotton)
Autori
Pezelj, Emira ; Čunko, Ružica ; Ercegović, Sanja ; Jukić, Slavica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVIII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : knjiga sažetaka
/ Zrnčević, Stanka - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo ; Hinus, 2003
Skup
Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (18 ; 2003)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2003. - 19.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
pamučna vlakna; medena rosa
(cotton fibers; honeydew)
Sažetak
Prisutnost medene rose na pamučnim vlaknima predstavlja znatan problem u procesima prerade, a naročito u predionicama. Medena rosa je izlučevina insekata, koji žive kao nametnici na pamučnim biljkama. To je viskozna tvar koja se sastoji od vode, reducirajućih i nereducirajućih šećera, manjih količina slobodnih aminokiselina, lipida, organskih kiselina i vitamina. Pamučna vlakna na kojima se nalazi određena količina medene rose, imaju izrazitu sklonost lijepljenju na strojne dijelove i to naročito u nepovoljnim klimatskim uvjetima povećane vlažnosti i temperature zraka, kada medena arosa postaje ljepljiva i u obliku malih kapljica prijanja na valjke i vodilice strojeva, što uzrokuje zastoje i poskupljuje proizvodnju. Da bi se takvi problemi izbjegli, potrebno je prije uvođenja nove sirovine u prizvodnju ispitati prisutnost medene rose na pamučnim vlaknima. U okviru ovog rada provedena su ispitivanja primjenom triju metoda: Benediktove metode, bremenskog testa i Formazan metode. Na temelju rezultata ispitivanja i jednostavnosti pri izvođenju, najprihvatljivijom se pokazala Formazan metoda koja osim kvalitativnih i kvantitativnih informacija dodatno daje uvid u raspodjelu medene rose na pamuku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija