Pregled bibliografske jedinice broj: 116039
Modifikacija svojstava celuloznih vlakana ultrazvukom
Modifikacija svojstava celuloznih vlakana ultrazvukom // XVIII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera / Zrnčević, Stanka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo ; Hinus, 2003. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 116039 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modifikacija svojstava celuloznih vlakana ultrazvukom
(Modification of Cellulose Fiber Properties by Ultrasound Treatment)
Autori
Čunko, Ružica ; Tomljenović, Antoneta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVIII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
/ Zrnčević, Stanka - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo ; Hinus, 2003
ISBN
953-6894-08-4
Skup
XVIII. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.02.2003. - 19.02.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
celulozna vlakna; sorpcijska svojstva; ultrazvuk
(cellulose fibres; sorption properties; ultrasound)
Sažetak
U radu su prikazane promjene koje ultrazvučna obrada izaziva na prirodnim i umjetnim celuloznim vlaknima, s naglaskom na njihovim apsorpcijskim svojstvima - sposobnosti upijanja vlage, sposobnosti upijanja i zadržavanja vode (KZV) i 2-propanola (KZP), za čije su utvrđivanje primijenjene normirane i u literaturi citirane metode ispitivanja. Primjenom apsorpcijske i remisijske spektroskopije, ispitivan je i utjecaj ultrazvučne predobrade na sposobnost primanja i vezanja bojila, utvrđivanjem količine iscrpljenog i količine na celulozu vezanog bojila. Ustanovljeno je da UZV obrada povećava pristupačnost aktivnim skupinama u celulozi, što se odražava na nedvojbenom povećanju sposobnosti upijanja vlage, poprećenom bubrenjem. Zaposjedanje aktivnih skupina celuloze molekulama vode kao i s bubrenjem povezane promjene u mikrokapilarnosti vlakana, dovode i do izvjesnog smanjenja pristupačnosti aktivnih skupina za druge agense. U provedenim ispitivanjima to potvrđuje nešto manja količina iscrpljenog i vezanog bojila nakon ultrazvučne obrade. Za istaknuti je da pojedine vrste celuloznih vlakana pritom pokazuju specifičnosti koje se mogu povezati sa suptilnim razlikama u njihovoj mikrostrukturi i morfologiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija