Pregled bibliografske jedinice broj: 1159273
Neuropsihologijska procjena teškoća pamćenja kod post-COVID sindroma - prikaz slučaja
Neuropsihologijska procjena teškoća pamćenja kod post-COVID sindroma - prikaz slučaja // 25. Dani Ramira i Zorana Bujasa - knjiga sažetaka / Mikac, Una ; Mehulić, Jasmina (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2021. str. 74-74 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1159273 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neuropsihologijska procjena teškoća pamćenja kod post-COVID sindroma - prikaz slučaja
(Neuropsychological assessment of memory difficulties in post-covid syndrome - case report)
Autori
Krip, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
25. Dani Ramira i Zorana Bujasa - knjiga sažetaka
/ Mikac, Una ; Mehulić, Jasmina - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2021, 74-74
Skup
25. Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
post-COVID sindrom ; pamćenje ; koncentracija
(post-COVID syndrome ; memory ; concentration)
Sažetak
Mnoge osobe koje su preboljele COVID-19 oporave se unutar nekoliko tjedana, no jedan dio njih ima perzistirajuće simptome koji traju duže vremena nakon same infekcije ; ova skupina simptoma najčešće se opisuje kao post-COVID sindrom. Ovdje ćemo prikazati neuropsihologijsku procjenu gospođe u dobi od 66 godina, SSS, u mirovini, koja je na obradu upućena od strane psihijatra. U studenom 2020. liječena je radi infekcije COVID-19 s komplikacijama i tada je pregledavana od strane psihijatra radi smetenosti. Nakon oporavka od akutne faze infekcije, zamijetila je probleme s pamćenjem i dosjećanjem. Četiri mjeseca poslije dolazi na neuropsihologijsko testiranje, opisuje da se još uvijek ne osjeća posve „bistro“, žali se na niz kognitivnih teškoća, ponajprije teškoće s pamćenjem i koncentracijom te teškoće u izvršnim funkcijama. Navodi da se osjeća slabo i malaksalo, obavi samo jednostavnije kućanske poslove, uz poticaj i pomoć drugih. Okolina primjećuje da povremeno zna djelovati "odsutno i nezainteresirano". Prije infekcije nije imala ozbiljnih zdravstvenih problema, navodi da je u dva navrata tražila pomoć psihijatra, nakon smrtnog slučaja, tada je bila shvaćena kao anksiozno-depresivni poremećaj. Tijekom testiranja mentalni napor predstavljao joj je veliku teškoću, a bila je izrazito psihomotorno usporena pri izradi kognitivnih testova. Kod ispitanice uočena je deterioracija kognitivnih funkcija, najizraženiji su deficiti pamćenja koji su indikativni za organsku cerebralnu disfunkciju, anksioznost i sniženo raspoloženje, uz teškoće u svakodnevnom funkcioniranju. Prema podacima o ranijem funkcioniranju ove gospođe, te dobivenim rezultatima tijekom neuropsihologijske obrade vidljivo je da se kod nekih osoba mogu javiti teškoće s pamćenjem, koncentracijom i emocionalne teškoće, uz teškoće u svakodnevnom funkcioniranju što narušava kvalitetu života njih samih i njihovih obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Opća županijska bolnica Požega