Pregled bibliografske jedinice broj: 1158792
Bacačke i topovske kugle iz Novigrada u sjevernoj Dalmaciji
Bacačke i topovske kugle iz Novigrada u sjevernoj Dalmaciji // Zbornik radova znanstvenog skupa 800 godina od obnove rimske kule i prvog spomena imena Novigrad u pisanim izvorima / Begonja, Zlatko ; Uglešić, Ante (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2021. str. 192-222 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1158792 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bacačke i topovske kugle iz Novigrada u sjevernoj
Dalmaciji
(Projectiles and cannonballs from Novigrad in
northern Dalmatia)
Autori
Aralica, Tomislav ; Anzulović, Jadran ; Ilkić, Mato
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova znanstvenog skupa 800 godina od obnove rimske kule i prvog spomena imena Novigrad u pisanim izvorima
/ Begonja, Zlatko ; Uglešić, Ante - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2021, 192-222
ISBN
978-953-331-300-9
Skup
800 godina od obnove rimske kule i prvog spomena imena Novigrad u pisanim izvorima
Mjesto i datum
Novigrad, Hrvatska, 31.07.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kameni projektili, topovske kugle, Novigrad, sjeverna Dalmacija, kasni srednji vijek, rani novi vijek
(stone projectiles, cannonballs, Novigrad, North Dalmatia, Late Middle Ages, Early Modern Period)
Sažetak
Veliki broj bacačkih i topovskih kugli pronađenih na različim položajima na području Novigrada svjedoči o burnoj ratnoj povijesti toga sjevernodalmatinskoga mjesta te njegove snažne, a u nekim povijesnim razdobljima, i vrlo važne tvrđave. Te kamene i željezne kugle različitih veličina i težina treba dovesti u vezu s opsadama novigradske fortifikacije iz razdoblja kasnoga srednjeg vijeka i ranoga novog vijeka. Od osobite je važnosti skupina velikih kamenih kugli koje su korištene kao projektili za kasnosrednjovjekovne bacačke sprave. Bili su to trabuko i mangon. U Novigradu je nađen veliki broj kamenih kugli koje su služile za izbacivanje iz tih opsadnih sprava. One upotpunjuju sliku koju povijesni dokumenti donose o opsadama Novigrada iz 1387. i 1407. godine. Zajedno s drugim sličnim nalazima širom Hrvatske te Bosne i Hercegovine, one svjedoče o čestom i intenzivnom korištenju bacačkih sprava na hrvatskom povijesnom području i njegovu susjedstvu tijekom kasnog srednjeg vijeka. Nalazi topovskih kugli od kamena i željeza mogu se povezati s topničkim naoružanjem iz završetka kasnog srednjeg vijeka i ranoga novog vijeka, a najkasnije do pred kraj prve polovice 17. stoljeća. Riječ je o razdoblju kada se tvrđava nalazila u upotrebi kao vojni objekt i dok je u njoj bila smještena stalna plaćena posada naoružana topničkim oružjem. Do sada je otkriveno 90 topovskih kugli. One se osobito mogu dovesti u vezu s napadnim djelovanjima osmanlijske vojske na Novigrad 1571. godine te u vrijeme dramatičnih događaja 1646. godine i mletačkim zauzimanjem toga sjevernodalmatinskog mjesta te rušenjem njegove tvrđave 1647. godine. Posebnu kategoriju novigradskih nalaza čini šest krhotina od artiljerijskih projektila zvanih bomba ili bumba. Ispaljivane su iz mortara, malih topova kratke cijevi s visokom putanjom za ubacivanje rasprskavajućih projektila. Svih šest krhotina svjedoči o tome da su bombe eksplodirale na tvrđavi pa ih se može dovesti u vezu s napadima na Novigrad iz 1646. ili 1647. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP.01.2021.20 - Migracije na razmeđu dvaju svjetova – Mletačke Republike i Osmanskog Carstva – u svjetlu analize stabilnih izotopa (MIGRASSI) (Šućur, Jure) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Mato Ilkić
(autor)