Pregled bibliografske jedinice broj: 1158427
Međusobno djelovanje mikroplastike i farmaceutika u okolišu
Međusobno djelovanje mikroplastike i farmaceutika u okolišu, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1158427 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međusobno djelovanje mikroplastike i farmaceutika u okolišu
(Interaction of microplastics and pharmaceuticals in the environment)
Autori
Narančić, Hana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
13.09
Godina
2021
Stranica
39
Mentor
Furač, Lidija
Neposredni voditelj
Cvetnić, Matija
Ključne riječi
mikroplastika, farmaceutici, međudjelovanje, utjecaj na okoliš, pokretljivost
(microplastics, pharmaceuticals, interaction, environmental impact, mobility)
Sažetak
Plastika je materijal u širokoj upotrebi dugi niz godina. Najčešće se koristi kao ambalaža, ali nalazimo ju i u odjeći, dječjim igračkama, elektroničkim uređajima, automobilima i proizvodima za jednokratnu upotrebu. Velika praktična primjena dovodi do stvaranja golemih količina plastičnog otpada u okolišu. Veći komadi plastike se usitnjavaju u manje pod djelovanja sunčeve svjetlosti, morske vode i vjetrova. Mikroplastika predstavlja veliku opasnost za ekosustav i ljudsko zdravlje jer je neprimjetna i lako migrira u okolišu. Ima veliku specifičnu površinu na koju se mogu adsorbirati farmaceutici i druge onečišćujuće tvari te na taj način doprinosi i njihovom neželjenom transportu kroz okoliš. Farmaceutici su spojevi koji se koriste kod prevencije, liječenja i ublažavanja bolesti kod životinja i ljudi. Posljedica njihove upotrebe je sveprisutnost u okolišu gdje se ti spojevi akumuliraju i štetno djeluju na ekosustav. U ovom radu biti će dan pregled dosadašnjih istraživanja međusobnog djelovanje mikroplastike i farmaceutika u okolišu. Rastumačit će se mehanizam međudjelovanja farmaceutika i mikroplastike, utjecaj okolišnih čimbenika (pH, salinitet, otopljena organska tvar, utjecaj temperature i UV zračenja), utjecaj polimernih svojstava plastike (kristaliničnost, vrsta polimera i veličina čestica) te ekotoksikološki utjecaj ovakve vrste zagađenja na okoliš i zdravlje ljudi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-9661 - Primjena naprednih tehnologija obrade voda za uklanjanje mikroplastike (AdWaTMiR) (Bolanča, Tomislav, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb