Pregled bibliografske jedinice broj: 1158109
Primjena bioimpedancije za dijagnostiku oralnog karcinoma – rezultati preliminarnih mjerenja
Primjena bioimpedancije za dijagnostiku oralnog karcinoma – rezultati preliminarnih mjerenja // Abstracts of the 7th International Congress of the School of Dental Medicine University of Zagreb / Klarić Sever, Eva (ur.).
Zagreb: ASCRO, 2021. str. 219-219 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1158109 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena bioimpedancije za dijagnostiku oralnog
karcinoma – rezultati preliminarnih mjerenja
(Use of bioimpedance for diagnostics of oral cancer -
preliminary results)
Autori
Horvat, Kristina ; Grgić, Marko Velimir ; Gršić, Krešimir ; Leović, Dinko ; Brailo, Vlaho
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Abstracts of the 7th International Congress of the School of Dental Medicine University of Zagreb
/ Klarić Sever, Eva - Zagreb : ASCRO, 2021, 219-219
Skup
7. Međunarodni kongres Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 21.05.2021. - 22.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
bioimpedancija ; oralni karcinom ; dijagnostika
(bioimpedance ; oral carcinoma ; diagnosis)
Sažetak
Uvod: Bioimpedancija (BI) je otpor prolasku izmjenične električne struje kroz tkivo što je karakteristika svih živih tkiva. Mijenja se ovisno o strukturi i sastavu tkiva. Na tom principu zasniva se korištenje BI u dijagnostičke svrhe u medicini i stomatologiji. Svrha istraživanja je utvrditi postoje li razlike u vrijednostima BI između pacijenata s oralnim karcinomom i ispitanika sa zdravom oralnom sluznicom. Materijali i metode: Mjerenje je napravljeno na 7 pacijenata s histološki potvrđenim oralnim planocelularnim karcinomom (OPCK), 4 pacijenta s leukoplakijom ili oralnim lihenom (pozitivne kontrole) i 7 pacijenata s urednim nalazom oralne sluznice (negativne kontrole). U pacijenata s OPCK i pozitivnih kontrola BI se mjerila na 3 točke: 1. neulceriranoj sluznici zahvaćenoj tumorom, 2. klinički nepromijenjenoj sluznici u neposrednoj blizini (<1cm) tumora (perilezijska sluznica) 3. na kontralateralnoj zdravoj sluznici odgovarajuće anatomske regije. U zdravih ispitanika BI se mjerila na zdravoj sluznici odgovarajuće anatomske regije. Za statističku analizu su korištene neparametrijske metode: Kruskal Wallisov i Mann Whitney test. Rezultati: Pacijenti s OPCK imali su statistički značajno više vrijednosti BI u odnosu na ispitanike sa zdravom sluznicom, na fekvencijama od 20000, 50000, 70000 i 100000 Hz. Nisu utvrđene razlike između pacijenata s oralnim karcinomom i ispitanika iz skupine pozitivnih kontrola. Unutar skupine pacijenata s OPCK nisu utvrđene razlike u vrijednostima BI između promijenjene, perilezijske i kontralateralne zdrave sluznice. Zaključak: Sluznica pacijenata s OPCK ima bioimpedancijski spektar koji je značajno viši od spektra zdrave sluznice. Potrebna su daljnja istraživanja s većim brojem ispitanika.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Krešimir Gršić
(autor)
Marko Velimir Grgić
(autor)
Vlaho Brailo
(autor)
Dinko Leović
(autor)