Pregled bibliografske jedinice broj: 1157972
Digitalna tehnologija u terapiji korisnika s jezičnim teškoćama
Digitalna tehnologija u terapiji korisnika s jezičnim teškoćama // Obrazovne znanosti i perspektive obrazovanja Education Sciences and Perspectives 10. - 11. rujna 2021., Osijek, Republika Hrvatska September 10 – 11, 2021, Osijek, Republic of Croatia
Osijek: Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 43-43 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1157972 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Digitalna tehnologija u terapiji korisnika s
jezičnim teškoćama
(Digital technology in the therapy of users with
language difficulties)
Autori
Galeković, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Obrazovne znanosti i perspektive obrazovanja Education Sciences and Perspectives 10. - 11. rujna 2021., Osijek, Republika Hrvatska September 10 – 11, 2021, Osijek, Republic of Croatia
/ - Osijek : Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 43-43
Skup
Dani doktoranada 2021.: Obrazovne znanosti i perspektive obrazovanja
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.09.2021. - 11.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
asistivna tehnologija, digitalna tehnologija, edukativne aplikacije, m-učenje, potpomognuta komunikacija
(assistive technology, digital technology, educational applications, m-learning, assisted communication)
Sažetak
Digitalna tehnologija prisutna na pametnim telefonima i tabletima omogućuje zabavu i pruža brojne dodatne materijale i sadržaje potrebne u obrazovanju. Mogućnost korištenja računala u odgojne, obrazovne i terapijske svrhe omogućila je djeci i korisnicima s različitim zdravstvenim teškoćama, motoričkim oštećenjima i kroničnim bolestima pristup informacijama, edukaciji, terapeutskom radu, praćenju i savjetovanju. U okviru EU projekata zemlje sastavnice Europske Unije razvijale su programe i aplikacije usmjerene edukaciji. Projekt "Kompetencijska mreža zasnovana na informacijsko-komunikacijskim tehnologijama za inovativne usluge namijenjene osobama sa složenim komunikacijskim potrebama (ICT-AAC)" trajao je od ožujka 2013. do ožujka 2015. u realizaciji sastavnica Sveučilišta u Zagrebu i drugih suradnika: udruga i poduzeća. Razvijene aplikacije primjenjive su u odgojne, obrazovne i terapeutske svrhe u odgoju i obrazovanju kao metoda poučavanja u nastavi i alat u terapiji govorno-jezičnih teškoća i u okviru logopedskog rada. Osim edukacije, prisutne su i aplikacije u komunikacijske svrhe za osobe sa složenim komunikacijskim potrebama. U ovom radu predstavljene su ukratko neke od ICT-AAC aplikacija i njihova primjena u radu s korisnicima kojima su namijenjene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija, Interdisciplinarne društvene znanosti, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek
Profili:
Martina Galeković
(autor)