Pregled bibliografske jedinice broj: 1157699
Posebnosti pravne zaštite od spolnog uznemiravanja u akademskom kontekstu
Posebnosti pravne zaštite od spolnog uznemiravanja u akademskom kontekstu // Pravna zaštita od spolnog uznemiravanja / Grgurev, Ivana ; Potočnjak, Željko (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 153-193 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 1157699 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Posebnosti pravne zaštite od spolnog uznemiravanja u
akademskom kontekstu
(Specificities of Legal Protection Against Sexual
Harassment in an Academic Context)
Autori
Potočnjak, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Pravna zaštita od spolnog uznemiravanja
/ Grgurev, Ivana ; Potočnjak, Željko - Zagreb : Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 153-193
ISBN
978-953-270-148-7
Skup
Znanstveno-stručni skup Pravna zaštita od uznemiravanja i spolnog uznemiravanja
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.03.2021
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
spolno uznemiravanje ; studenti
(sexual harassment ; students)
Sažetak
Početkom 2021. prijave studentica Sveučilišta u Zagrebu podnesene protiv njihovih sveučilišnih nastavnika zbog spolnog uznemiravanja ozbiljno su ugrozile ugled tog Sveučilišta. Postalo je očito da su postojeći mehanizmi prevencije i reakcije na takva postupanja nedovoljno razvijeni. Od strane bivših i sadašnjih studentica podneseno je više od šezdeset prijava, a do sredine svibnja 2021. tek je jedan slučaj bio okončan u prvom stupnju (utvrđena je odgovornost nastavnika i predložen je prestanak njegova radnog odnosa). Pored toga, jedan sveučilišni nastavnik je suspendiran, a s jednim vanjskim suradnikom prekinuta je suradnja. U radu provedena analiza pravnog uređenja spolnog uznemiravanja pokazuje složenost i neučinkovitost pravnih sredstava suzbijanja spolnog uznemiravanja. Autor je analizirao sedam zakona (o ravnopravnosti spolova, suzbijanju diskriminacije, znanosti i visokom obrazovanju, radu, obveznim odnosima, kaznenoj odgovornost i kaznenom postupku) koji su relevantni za pravno uređenje spolnog uznemiravanja. Ti zakoni predviđaju i čitav niz tijela i postupaka koji će se baviti tim problemom. Međutim, takvo složeno pravno uređenje ne jamči učinkovitost suzbijanja spolnog uznemiravanja. Stoga autor predlaže pojednostavljenje te složene strukture i uklanjanje svih onih tijela i postupaka koji samo stvaraju privid zaštite od spolnog uznemiravanja. U radu se ukazuje i na posebnosti spolnog uznemiravanja u akademskom kontekstu u kojem se i inače prisutni problemi s upravljanjem očituju u nerazvijenosti funkcije upravljanja ljudskim resursima koja bi trebala sustavno voditi brigu o rješavanju problema spolnog uznemiravanja. Polazeći od nekih stranih iskustava, upozorava se na presudnu važnost prevencije tog oblika rodno uvjetovanog nasilja koja se najuspješnije provodi kroz edukaciju svih članova akademske zajednice, primjenu učinkovitog sustava rješavanja pojedinačnih slučajeva te kroz razvoj sustava potpore žrtvama. S obzirom na to da nedostaju informacije o učestalosti, oblicima i drugim značajkama spolnog uznemiravanja u hrvatskom akademskom kontekstu, autor se zalaže za provođenje znanstvenih istraživanja koja bi dala jasnu sliku o razmjerima i značajkama tog problema.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo