Pregled bibliografske jedinice broj: 115713
Radioaktivnost drva i okoliša
Radioaktivnost drva i okoliša // Zbornik radova V. simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja / Krajcar Bronić, Ines ; Miljanić, Saveta ; Obelić, Bogomil (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2003. str. 329-334 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 115713 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Radioaktivnost drva i okoliša
(Radioactivity of wood and environment)
Autori
Hus, Mihovil ; Košutić, Katarina ; Lulić, Stipe
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova V. simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
/ Krajcar Bronić, Ines ; Miljanić, Saveta ; Obelić, Bogomil - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2003, 329-334
Skup
V. simpozij Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
Mjesto i datum
Stubičke Toplice, Hrvatska, 09.04.2003. - 11.04.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
137Cs; drvo
(137Cs; wood)
Sažetak
Drvo je uobičajeno i oduvijek korišteno gorivo prirodnog porijekla. Njegovo prirodno porijeklo, prema opće prihvaćenom mišljenju, osigurava da njegovo sagorijevanje i ostaci sagorijevanja, pepeo, nemaju štetno djelovanje na okoliš i zdravlje ljudi. Međutim, oničišćenje tla radionuklidima uzrokuje njihovo veće ili manje nakupljanje u drveću koje na tom tlu raste. Količina radionuklida nakupljenih u drvu ovisi o mnogim faktorima, ali prvenstveno o količini radionuklida u tlu. Nakon Černobilskog akcidenta 1986. g. tlo u Aziji i Europi pa i Hrvatskoj značajnije je onečišćeno umjetnim radionuklidom 137Cs pa je prisutnost tog radionuklida izmjerena i u drvu. Sagorijevanjem drva dolazi do koncentriranja radionuklida u plinovima sagorijevanja koje odlaze u atmosferu ili u pepelu koje se odlaže na tlu čime može doći do radiokontaminacije okoliša. Treba reći da je radiokontaminacija neželjena prisutnost radionuklida, posebno na mjestima odakle ionizirajuće zračenje može izazvatai štetne posljedice i svaka (neželjena) prisutnost radionuklida u većoj koncentraciji od prirodne. Iz ovoga proizlazi da prirodni sadržaj 40K, 232Th, 238U u drvu nije radiokontaminacija. Za razliku od toga svaki će sadržaj umjetnih radionuklida kao 137Cs biti radiokontaminacija. Zbog toga se istraživanjima prikazanima u ovom radu željelo odrediti odnos sadražaja radionuklida u drvu i iz njega dobivenih drugih gorivih materijala, prema sadržaju istih radionuklida u produktima sagorijevanja, te ukazati na mogućnost radiokontaminacije okoliša procesom sagorijevanja drva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Mihovil Hus
(autor)