Pregled bibliografske jedinice broj: 1156465
Obrasci hranjenja kod adolescenata kao prediktori simptoma poremećaja hranjenja
Obrasci hranjenja kod adolescenata kao prediktori simptoma poremećaja hranjenja // Izazovi suvremenog života – kako psiholozi mogu pomoći? - Knjiga sažetaka 28. GKHP / Kalebić Maglica, Barbara ; Miletić, Irena (ur.).
online: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2021. str. 39-39 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1156465 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrasci hranjenja kod adolescenata kao prediktori
simptoma poremećaja hranjenja
(Eating patterns in adolescents as predictors of
eating disorders symptoms)
Autori
Damjanić Nataša ; Pokrajac-Bulian, Alessandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Izazovi suvremenog života – kako psiholozi mogu pomoći? - Knjiga sažetaka 28. GKHP
/ Kalebić Maglica, Barbara ; Miletić, Irena - Online : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2021, 39-39
ISBN
978-953-49429-1-8
Skup
28. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Izazovi suvremenog života - kako psiholozi mogu pomoći?
Mjesto i datum
Online, 10.11.2021. - 13.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
simptomi poremećaja hranjenja, kognitivni obrasci hranjenja, indeks tjelesne mase, adolescenti
(symptoms of eating disorders, cognitive eating patterns, body mass index, adolescents)
Sažetak
S obzirom na porast učestalosti pretilosti u današnje vrijeme, važno je istražiti dispozicije i ponašanja hranjenja koja su povezana s regulacijom težine. Iako postoji više mjera, Trofaktorski upitnik obrazaca hranjenja ima važnu ulogu u procjeni pretilosti, stilovima hranjenja, poremećenom hranjenju i sl., te se stoga vrlo često koristi. Kognitivni obrasci hranjenja obuhvaćaju kognitivno suzdržavanje te emocionalno i nekontrolirano jedenje. Kognitivno suzdržavanje odnosi se na konstantno i svjesno suzdržavanje od hranjenja umjesto korištenja gladi i sitosti kao regulatora hranjenja, a cilj je takvog ponašanja kontrola težine. Nekontrolirano jedenje ispituje tendenciju prejedanja uz osjećaj gubitka kontrole, dok se emocionalno jedenje odnosi na tendenciju hranjenja kao odgovor na negativne emocije. Cilj je ovoga istraživanja bio ispitati odnos različitih kognitivnih obrazaca hranjenja i simptomatologije poremećaja hranjenja. Rezultati su pokazali da su spol, indeks tjelesne mase (ITM) i kognitivni obrasci hranjenja važni u predviđanju simptoma poremećaja hranjenja. Djevojke i osobe s višem ITM-om više su zabrinute zbog težine i izgleda tijela. Rezultat na podljestvici Suzdržavanje iz Upitnika za ispitivanje simptoma poremećaja prehrane može se predvidjeti na temelju ITM-a, kognitivnoga suzdržavanja i emocionalnoga jedenja, slično kao i zabrinutost oko hranjenja, gdje je uz navedene prediktore značajan i spol. To znači da adolescentice te osobe s višim ITM-om, koje su sklone kognitivnom suzdržavanju i emocionalnom jedenju, iskazuju više zabrinutosti oko hranjenja. Prema ovom su modelu osobe koje više brinu o svojoj težini adolescentice višega ITM-a, koje češće jedu potaknute negativnim emocijama (emocionalno jedenje), gube kontrolu nad pojedenim (nekontrolirano jedenje) i misli su im usmjerene na hranu, ali uz svjesno suzdržavanje od njezine konzumacije (kognitivno suzdržavanje). Zabrinutost adolescenata o tome kakvoga je oblika njihovo tijelo i kolika je njihova težina se, zajedno s nezadovoljstvom vlastitim tijelom, povećavaju tijekom ovog važnog i ranjivog životnoga razdoblja te je stoga važno obratiti pažnju na javljanje navedenih simptoma i pravovremeno reagirati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-drustv-18-63 - Rizični i zaštitni čimbenici u razvoju povišene tjelesne težine i pretilosti u adolescenciji (Pokrajac-Bulian, Alessandra, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Alessandra Pokrajac Bulian
(autor)