Pregled bibliografske jedinice broj: 1156367
Konj kao čimbenik održivog regionalnog razvoja istoka Hrvatske
Konj kao čimbenik održivog regionalnog razvoja istoka Hrvatske // Budućnost ruralnog prostora u Slavoniji i Baranji / Jakobović, S. Jakšić M. (ur.).
Požega: HRVATSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETNOSTI Zavod za znanstveni i umjetnički rad u Požegi,, 2021. str. 47-48 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1156367 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Konj kao čimbenik održivog regionalnog razvoja
istoka Hrvatske
(Horse as a factor of sustainable regional
development in eastern Croatia)
Autori
Gregić, Maja ; Dokić, Dragan ; Gantner, Vesna ; Bobić Tina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Budućnost ruralnog prostora u Slavoniji i Baranji
/ Jakobović, S. Jakšić M. - Požega : HRVATSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETNOSTI Zavod za znanstveni i umjetnički rad u Požegi,, 2021, 47-48
ISBN
978-953-347-427-4
Skup
Znanstveno-stručni skup - Budućnost ruralnog prostora u Slavoniji i Baranji
Mjesto i datum
Požega, Hrvatska, 05.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
konjički turizam, kobilje mlijeko, konjička industrija, istok Hrvatske
(equestrian tourism, mare's milk, equestrian industry, eastern Croatia)
Sažetak
Potaknuti namjerom da se iskoristi trenutni bum kontinentalnog turizma na istoku Hrvatske s razvojem ponude konjičkog turizma u skladu sa zahtjevima endogene i održive regionalne politike, konjogojstvo u 21. stoljeću razvilo se u čitavu konjičku industriju. Konjička industrija obuhvaća konjičke sportove, utrke, turizam, popratne djelatnosti vezane za i uz konje. Prateći trendove razvoja konjičke industrije uočene su i istražene tendencije rasta u razvijenijim zemljama, te rastući trendovi konjičke industrije kao bitnoga elementa turističke ponude koja je, ovisno o prezentiranim elementima, osnovna ili dopunska ponuda destinacije. Konjički turizam orijentira se na dva osnovna faktora koja sama sebe determiniraju: konjički turizam u kojemu turist aktivno sudjeluje u aktivnostima s konjima, te konjički turizam u kojemu turist nema direktnog dodira s konjima niti direktno sudjeluje u aktivnostima s konjima. Na istoku Hrvatske smjestile su se pet hrvatskih Županja Virovitičko- podravska, Požeško-slavonska, Brodsko-posavska, Osječko-baranjska i Vukovarsko-srijemska. Površina koja zauzima 12, 486 km2 prostora Republike Hrvatske. Na prostoru navedenih županija u 2020. godini uzgaja se 5.553 konja. Od ukupno dvanaest parkova prirode Republike Hrvatske dva se nalaze na istoku Hrvatske Park prirode Papuk i Park prirode Kopački rit. Koji su idealni temelj razvoja konjičkog turizma na konjima. Uz vinogorja Podunavlja Srijem, Erdut i Baranja te Slavonije Đakovo, Slavonski Brod, Nova Gradiška, Požega- Pleternica, Kutjevo, Daruvar, Pakrac, Feričanci, Orahovica-Slatina i Virovitica čine zaokruženu priču eno-gastro doživljaja s i na konjima. Temelj razvoja konjogojstva kakovo danas poznajemo na istoku Hrvatske zaslužna je Državna ergela Đakovo i Lipik. Koje su i danas smjernice mnogim uzgajivačima konja na tom prostoru i šire. Konjičke sportove potenciraju i razvijaju četrnaest konjičkih klubova koji su registrirani u Hrvatskom konjičkom savezu. Razvojem funkcionalne hrane u prehrani ljudi sve se više prepoznaje kobilje mlijeko, čija je tehnologija iznimno zahtjevna, a tržišna cijena proizvoda opravdava tehnologiju. Prodaja finalnog proizvoda lako je provodljiva internet prodajom i turističkom ponudom iskustva doživljaja na samom gospodarstvu. Potencijal za ovu vrstu proizvodnje leži u hladnokrvnim pasminama konja koje se slabo iskorištavaju kroz ponudu i uslugu turizma. Sinergiju turističkih ponuda i usluga istoka Hrvatske konji svakako mogu upotpuniti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija