Pregled bibliografske jedinice broj: 1156246
DRUŠTVENE PROMJENE I ORGANIZACIJA SKRBI ZA OSOBE S VEĆIM STUPNEM INVALIDITETA U RAZDOBLJU OD 1988. DO 2013.
DRUŠTVENE PROMJENE I ORGANIZACIJA SKRBI ZA OSOBE S VEĆIM STUPNEM INVALIDITETA U RAZDOBLJU OD 1988. DO 2013., 2021., doktorska disertacija, Pravni fakultet Sveučilišta, Zagreb
CROSBI ID: 1156246 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DRUŠTVENE PROMJENE I ORGANIZACIJA SKRBI ZA OSOBE S
VEĆIM STUPNEM INVALIDITETA U RAZDOBLJU OD 1988. DO
2013.
(SOCIAL CHANGES AND ORGANIZATION OF CARE FOR PEOPLE
WITH SEVERE DISABILITIES, IN THE TIME SPAN FROM
1988 UNTIL 2013)
Autori
Bezić, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Pravni fakultet Sveučilišta
Mjesto
Zagreb
Datum
08.11
Godina
2021
Stranica
448
Mentor
Leutar, Zdravka ; Rimac, Ivan
Ključne riječi
skrb za osobe s većim stupnjem invaliditeta, multi-perspektivno istraživanje, postignuća i problemi u razvoju skrbi, komparativna analiza.
(care for people with severe disabilities, multi-perspective research design, achievments and problems in development of scial care, comparative analysis.)
Sažetak
Provedeno istraživanje je imalo za cilj upoznavanje višestrukih perspektiva različitih dionika društva uključenih u procese koji su pokretali i kočili promjene usmjerene na bolju skrb za osobe s većim stupnjem invaliditeta unatrag 25 godina, u razdoblju od 1988. – 2013. Sami akteri promjena su često preplavljeni trenutačnim događanjima i rješavanjima aktualnih problema tako da često nemaju viziju cjelokupnosti promjene, niti svog utjecaja na te promjene. Ovako koncipirana analiza percepcije dionika promjena u razvoju skrbi im je dala priliku da se njihova iskustva vrednuju kao aktivan doprinos razvoju skrbi za OSI i da to bude inspiracija za daljnja istraživanja. Specifični ciljevi istraživanja se odnose na upoznavanje i razumijevanje društvenih mogućnosti i normativnog okvira u kojem se razvijala skrb za OSI s jedne i upoznavanje percepcije tog procesa razvoja skrbi od strane samih dionika promjena. Za ostvarenje tih ciljeva provedeno je 23 intervjua s hrvatskim i 12 intervjua s njemačkim dionicima promjena skrbi za OSI od 1988. do 2013., čemu je slijedila kvalitativna analiza sadržaja intervjua i dokumentacijske građe, te niz komparativnih analiza tog materijala. Rezultati pokazuju da se dionici promjena razvoja skrbi slažu u glavnim postignućima skrbi za OSI u razdoblju 25 godina: „Veća vidljivost OSI u zajednici“, „Napredak civilnog društva“, „Bolji zakoni i veća prava za OSI“ i konkretno uvođenje „Osobnog asistenta i asistenta u nastavi“, „Integracija OSI u redovan sistem obrazovanja“, „Veća mobilnost“ i „Zapošljavanje OSI“. Iz analize korisničke perspektive je također vidljiv napredak u skrbi za OSI kroz 25 godina, s time da i dalje postoje teškoće, ali danas postoje bolji načini za njihovo rješavanje. Iz provedenih analiza se teškoće definiraju: „Skrb za ovu skupinu OSI je vrlo zahtjevna i skupa“, „napredak polagan“, „potrebno je puno truda i rada struke da se osiguraju jednake mogućnosti” i za njih. Za globalnu promjenu stava prema osobama s većim stupnjem invaliditeta bi trebala „velika društvena akcija“ kao npr. Konvencija o pravima osoba s većim stupnjem invaliditeta. U svrhu promatranja procesa razvoja skrbi za OSI je stvoren model promatranja različitih utjecaja na procese koji potiču i koče razvoj skrbi i zatim su analizirani pojedini segmenti tog modela. Pokazalo se da su percipirani nositelji razvoja odgovorni stručnjaci, udruge, princip udruživanja, pojedinci i politika RH. Provedena je analiza čimbenika koji usporavaju razvoj skrbi - rezultati mogu poslužiti kao početna točka novim istraživanjima kao i razvoju strategija za otklanjanje tih fenomena. Rezultati komparativnih analiza sa podacima iz njemačkih intervjua i intervjua iz 1988. pokazuju da je kvalitativnim analizama moguće istraživati ovako kompleksan materijal.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb