Pregled bibliografske jedinice broj: 1155870
Fra Odorik Badurina i samostanska Kronika kao izvor za proučavanje lokalne kulture
Fra Odorik Badurina i samostanska Kronika kao izvor za proučavanje lokalne kulture // VI. KONGRES HRVATSKIH POVJESNIČARA Kultura
Rijeka, Hrvatska, 2021. str. 199-199 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1155870 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fra Odorik Badurina i samostanska Kronika kao izvor
za proučavanje lokalne kulture
Autori
Potočnjak, Saša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
VI. KONGRES HRVATSKIH POVJESNIČARA Kultura
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 29.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
fra Odorik Badurina, Velika kamporska kronika, Rab
Sažetak
Fra Odorik Badurina (Lun, 31. srpnja 1896. – Dubrovnik, 6. siječnja 1969.), franjevački je kroničar, povjesničar, arhivist i dokumentarist. Sastavio je više samostanskih kronika. U dva velika toma, na 438 stranica napisao je Kroniku samostana Badije, sastavio je Kroniku samostana na Košljunu, Kroniku Kraja, Kroniku Luna, sakupljao je građu za djelo Okultizam te je sastavio svoje životno djelo Kroniku Samostana u Kamporu, poznatiju kao Veliku kamporsku kroniku. Na otok Rab u samostan svetoga Bernardina Sijenskoga u Kamporu fra Odorik Badurina došao je 1936. godine te je tijekom dvadesetogodišnjeg boravka na otoku Rabu (do godine 1956.) napisao više rapskih samostanskih kronika da bi prikupljene podatke počeo upisivati 1941. godine u objedinjenu Veliku kamporsku kroniku. Riječ je o opsežnom historiografskom djelu u sedam knjiga kojima su pridodane tri knjige Indeksa. Na temelju iskaza samoga kroničara gradivo koje je korišteno tijekom sastavljanja Kronike obuhvaća najmanje 315 000 stranica izvora na latinskom, talijanskom i hrvatskom jeziku. Posebna je vrijednost ovoga djela u tome što sadrži opise izvora iz više različitih arhivskih fondova od kojih su neki tijekom vremena uništeni ili izgubljeni. U radu će se pozornost usmjeriti na opis strukture i kroničarevu metodologiju, na pouzdanost Kronike kao primarnoga i sekundarnoga izvora, na određene tematsko-sadržajne cjeline relevantne za proučavanje predmoderne kulture, te posebno na Veliku kamporsku kroniku kao na kulturni imaginarij lokalne zajednice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-human-18-31 - Migracije, identiteti i kontekst srednjovjekovne umjetnosti Kvarnera (Vicelja-Matijašić, Marina, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
HRZZ-IP-2020-02-5611 - Predmoderna hrvatska književnost u europskoj kulturi: kontakti i transferi (Econtra) (Grmača, Dolores, HRZZ - 2020-02) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Saša Potočnjak
(autor)