Pregled bibliografske jedinice broj: 1155760
Analiza gospodarenja otpadom nakon razornog potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji i Svijetu
Analiza gospodarenja otpadom nakon razornog potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji i Svijetu // Zbornik radova 8. Sabor hrvatskih graditelja: Graditeljstvo i klimatske promjene / Lakušić, Stjepan (ur.).
Zagreb: Hrvatski savez građevinskih inženjera (HSGI), 2021. str. 445-458 doi:10.14256/8SHG.2021.176 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 1155760 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza gospodarenja otpadom nakon razornog potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji i Svijetu
(Analysis of the disaster waste management after the devastating earthquake in the Sisak-moslavina county and the World)
Autori
Sušanj Čule, Ivana ; Ožanić, Nevenka ; Karleuša, Barbara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova 8. Sabor hrvatskih graditelja: Graditeljstvo i klimatske promjene
/ Lakušić, Stjepan - Zagreb : Hrvatski savez građevinskih inženjera (HSGI), 2021, 445-458
ISBN
978-953-6686-20-9
Skup
8. sabor hrvatskih graditelja "Graditeljstvo i klimatske promjene"
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 04.10.2021. - 05.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
gospodarenje otpadom, građevinski otpad, potres, Sisačko-moslavačka županija,
(disaster waste management, construction waste, earthquake, Sisak-moslavina county)
Sažetak
U nekim je zemljama Svijeta, kao što je primjerice Japan, razina pripremljenosti sustava kroz edukaciju, praćenje i postupanje u slučaju pojave prirodnih nepogoda kao što su primjerice poplave, klizišta i potresi na visokoj razini s obzirom da su stanovnici Japana često suočeni s takvim nepogodama. S druge strane, u područjima Svijeta gdje takve nepogode nisu česte, one predstavljaju veliki izazov za pravilno i pravovremeno djelovanje sustava zaštite i spašavanja te sustava gospodarenja otpadom. Tijekom 2020. godine Zagrebačko područje i Sisačko–moslavačku županiju pogodio je čitav niz snažnih potresa koji su osim gubitka života nanijeli i značajnu materijalnu štetu na kompletnoj infrastrukturi i građevinama. Gospodarenje otpadom, a pogotovo građevinskim otpadom nakon pojave prirodnih nepogoda kao što je primjerice potres, iziskuje visoku razinu pripremljenosti i koordinacije cijelog sustava zaštite i spašavanja te sustava gospodarenja otpadom. Ovim radom biti će analizirani postupci gospodarenja otpadom u slučaju razornih potresa na području Sisačko-moslavačke županije te će biti uspoređeni s praksom u Svijetu. Cilj rada je usporediti pripremljenost i koordinaciju sustava gospodarenja otpadom, analizom sustava upravljanja prirodnim hazardima te usporediti iste s načinima postupanja u Svijetu. Naime, potresi koji su obilježili 2020. godinu su najjači potresi od stjecanja neovisnosti Republike Hrvatske te su u vrijeme pandemije COVID-19-a dodatno opteretili kako sektor Zaštite i spašavanja pri Civilnoj zaštiti Ministarstva unutarnjih poslova pa tako i sektor Gospodarenja otpadom pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-tehnic-18-54 - Hidrologija vodnih resursa i identifikacija rizika od poplava i blatnih tokova na krškom području (Ožanić, Nevenka, NadSve - Sveučilište u Rijeci) ( CroRIS)
NadSve-uniri-tehnic-18-129 - Održivo upravljanje riječnim slivom implementacijom inovativnih metodologija, pristupa i alata (Karleuša, Barbara, NadSve ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Rijeka