Pregled bibliografske jedinice broj: 1155234
Brak i obitelji u Hrvatskoj u demografskom kontekstu
Brak i obitelji u Hrvatskoj u demografskom kontekstu // Demografija, iseljavanje, migracije - Šesti hrvatski socijalni tjedan / Petrović Štefanac, D. (ur.).
Zagreb: Centar za promicanje socijalnog nauka crkve Hrvatske biskupske konferencije, 2021. str. 23-24 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1155234 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Brak i obitelji u Hrvatskoj u demografskom kontekstu
(Marriage and families in Croatia in a demographic
context)
Autori
Brajša-Žganec, A.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Demografija, iseljavanje, migracije - Šesti hrvatski socijalni tjedan
/ Petrović Štefanac, D. - Zagreb : Centar za promicanje socijalnog nauka crkve Hrvatske biskupske konferencije, 2021, 23-24
Skup
6. hrvatski socijalni tjedan
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.10.2021. - 23.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
obitelj, brak, roditeljstvo, odnosi
(family, marriage, parenting, relationships)
Sažetak
Obitelj kao najstarija zajednica predstavlja ujedno i najvažniju društvenu zajednicu koja velikim dijelom definira funkcioniranje društva. Istraživači se slažu da je obitelj univerzalna i nužna institucija ljudskog preživljavanja u svim društvima. Obitelji se razlikuju s obzirom na strukturu i funkcionalnost te je važno razumjeti psihološke procese koji se događaju unutar obitelji i bračnog života i u demografskom kontekstu. Kod današnje konceptualizacije optimalnih i tipičnih obiteljskih odnosa treba uzeti u obzir promjene koje se događaju u obitelji u odnosu na promjene u svijetu, društvu i sustavu vrijednosti. Na obitelj se gleda kao na složen i povezan sustav, koji se sastoji od više podsustava, koji svi zajedno čine dio šireg sustava. Optimalni obiteljski procesi povezani su s različitim razvojnim zahtjevima obitelji kao i strukturom obitelji. Dobra kvaliteta bračnog života od velike je važnosti za funkcioniranje zdrave obitelji. Pri tome nezaposlenost, ekonomski stres, nesigurnost posla ostavljaju zasigurno dugotrajne posljedice na bračnu kvalitetu i na funkcioniranje obitelji. Postojeća ekonomska kriza, nezaposlenost i osjećaj nesigurnosti u mnogim obiteljima stvara specifičnu bračnu i obiteljsku klimu i posljedično specifične oblike ponašanja partnera i/ili članova obitelji. Pri tome obiteljski sustav može imati zaštitnu i rizičnu ulogu u razvoju djeteta. Stoga noviji modeli i koncepti u psihologiji proučavaju odnose roditelja i djeteta upravo u kontekstu različitih sustava koji na direktan ili indirektan način utječu na sam razvoj djeteta. U izlaganju govorit će se o suvremenim pogledima na odnose u obitelji, o partnerskim odnosim u braku. Ukazat će se na relevantnost različitih aspekata obiteljskog funkcioniranja, obiteljskih i partnerskih odnosa te njihove povezanosti s roditeljskim odgojnim postupcima i razvojem djeteta, raspravljat će se o važnosti objektivnih i subjektivnih indikatora kvalitete obiteljskih i bračnih odnosa u demografskom kontekstu te o mogućnosti implementacije znanstvenih spoznaja u praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Andreja Brajša-Žganec
(autor)