Pregled bibliografske jedinice broj: 1154961
Utjecaj pandemije Covid-19 na skrb osoba s demencijom
Utjecaj pandemije Covid-19 na skrb osoba s demencijom // Iskustva rukovođenja Covid-19 krizom u zbrinjavanju neurološkog bolesnika - zbornik radova / Kopačević, Lenka (ur.).
Zagreb: Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2021. str. 70-73 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 1154961 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pandemije Covid-19 na skrb osoba s
demencijom
(The impact of the Covid-19 pandemic on the care of
people with dementia)
Autori
Šantek-Zlatar, Gordana ; Friščić, Marina ; Sertić, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Iskustva rukovođenja Covid-19 krizom u zbrinjavanju neurološkog bolesnika - zbornik radova
/ Kopačević, Lenka - Zagreb : Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2021, 70-73
ISBN
978-953-49690-0-7
Skup
XII. međunarodni kongres UMSTHN-a "Iskustva rukovođenja COVID-19 krizom u zbrinjavanju neurološkog bolesnika"
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 29.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
demencija ; covid-19 ; epidemiološke mjere
(dementia ; Covid-19 ; epidemiological measures)
Sažetak
Covid-19 virus se vrlo brzo proširio svijetom. Nešto novo, neviđeno i neistraženo zavladalo je čovječanstvom. Utjecao je i još uvijek utječe na cjelokupno društvo i iziskuje prilagodbu i promjene u ponašanju ljudi kako bi se izbjeglo nekontrolirano širenje iste. Izaziva strah i ogorčenost kako u zdravih pojedinaca tako i u bolesnih ljudi. Prvenstveno se odnosi na kronične bolesnike oboljele od niza kardiovaskularnih, neuroloških, endokrinoloških i drugih bolesti s kojima čovjek živi i prilagođava svoj život i ponašanje u skladu s bolešću s kojom živi. Neizostavni utjecaj pandemije očituje se i kod bolesnika s mentalnim poremećajima pa tako i s demencijom. Ti bolesnici spadaju u najvulnerabilniji segment društva i zahtijevaju posebne uvjete skrbi u doba pandemije. Najčešće se radi o starijim osobama, koje imaju i druge organske komorbiditete pa je stoga kod njih znatno veća šansa da će Covid imati teži klinički oblik i češći letalni ishod. Provođenje potrebnih epidemioloških mjera vrlo je zahtjevno i predstavlja dodatni izazov skrbi u oboljelih od demencije, iz razloga što mnogi od njih nisu u stanju upute u potpunosti razumjeti, a ni samostalno ih provoditi. Samoizolacija dementnih bolesnika vrlo je stresan period za oboljele, ali i za osobe koje skrbe o njima. Mnogim bolesnicima je situacija vrlo teško razumljiva i neminovno negativno utječe na njihovo psihičko funkcioniranje, koje je i inače znatno narušeno.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti), Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)