Pregled bibliografske jedinice broj: 1154493
Teorija i praksa dizajna i sinteze fotoaktivnih materijala - malih molekula - simetričnih skvaraina za primjenu u hibridnim-organskim solarnim ćelijama
Teorija i praksa dizajna i sinteze fotoaktivnih materijala - malih molekula - simetričnih skvaraina za primjenu u hibridnim-organskim solarnim ćelijama, 2020., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zavod za anorgansku kemijsku tehnologiju i nemetale, Zagreb
CROSBI ID: 1154493 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teorija i praksa dizajna i sinteze fotoaktivnih
materijala - malih molekula - simetričnih
skvaraina za primjenu u hibridnim-organskim
solarnim ćelijama
(The theory and praxis of molecular design and
course of synthesis for photoactive -small
molecule- symmetrical squaraine materials for
hybrid-organic solar cell application)
Autori
Macan, Anja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zavod za anorgansku kemijsku tehnologiju i nemetale
Mjesto
Zagreb
Datum
14.09
Godina
2020
Stranica
50
Mentor
Mandić, Vilko
Neposredni voditelj
Radovanović-Perić, Floren
Ključne riječi
male molekule, organski poluvodiči, skvaraini, solarne ćelije
(small molecules, organic semiconductors, squaraines, solar cells)
Sažetak
U ovome radu istražuje se utjecaj svojstava aktivnog sloja skvaraina i PC71BM u primjeni za hibridne-organske solarne ćelije. Opisani i uspoređeni su dizajn, sinteza i priprava malih molekula, skvaraina, u simetričnom i asimetričnom obliku, i to komercijalnih i pripravljenih u vlastitom aranžmanu. Metodama spektroskopskih analiza, difrakcije rendgenskih zraka te pretražne elektronske mikroskopije, mogu se ispitivati fizikalno kemijska i strukturna svojstva korištenih konstituenata te geometrijska svojstva poput debljine. Na osnovu istih može se podešavati geometrija fotonaponske ćelije, primjerice debljine slojeva i različite konfiguracije mješavina. Fotoaktivni sloj skvaraina i drugih polimera najefikasniji je u konfiguraciji višefaznog heterospoja u kontekstu odnosa debljine i uspješnog prijenosa nosilaca naboja. Međutim, daljnje optimiranje višefaznog heterospoja u funkcionalnoj ćeliji je nužno. Isto se temelji na osnovnim metodama električne karakterizacije poput određivanja I-V karakteristika, gdje se iz ovisnosti struje kratkog spoja i napona otvorenog kruga mogu ustanoviti apsorpcijske karakteristike sloja i energetske razine materijala od kojih je sloj napravljen, prijenos i rekombinacija naboja te efikasnost same solarne ćelije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--PZS-2019-02-1555 - Fotonaponska-geopolimerna fasada: uloga vode-kisika u naprednom sklapanju filmova kompozitnih materijala (PV-WALL) (Mandić, Vilko; Pavić, Luka) ( CroRIS)
HRZZ-UIP-2019-04-2367 - Fenomeni na površini tijekom priprave naprednih nanokompozita infiltracijom i funkcionalizacijom poroznih materijala (SLIPPERYSLOPE) (Mandić, Vilko, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb