Pregled bibliografske jedinice broj: 1154052
Uloga medija u sudjelovanju adolescenata u vršnjačkom nasilju
Uloga medija u sudjelovanju adolescenata u vršnjačkom nasilju, 2021., doktorska disertacija, Učiteljski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1154052 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga medija u sudjelovanju adolescenata u vršnjačkom nasilju
(The role of the media in adolescents` participation in peer violence)
Autori
Paljušaj, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Učiteljski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
26.10
Godina
2021
Stranica
394
Mentor
Topolovčan, Tomislav
Ključne riječi
učestalost korištenja medija ; preferencije medijskih sadržaja ; odnos s obitelji ; odnos s prijateljima ; odnos prema školi ; nasilno ponašanje ; adolescenti
(frequency of media use ; preferences of media content ; family relationships ; peer relationships ; school attachment ; violent behaviour ; adolescents)
Sažetak
Cilj je ovoga rada ispitati odnos između učestalosti korištenja medija, preferencija medijskih sadržaja i nasilnog ponašanja adolescenta te analizirati posredujuću ulogu obitelji, prijatelja i škole u navedenom odnosu. U ovome je istraživanju sudjelovalo 775 ispitanika od 5. do 8. razreda pri čemu je bilo 346 (44, 6%) dječaka i 426 (55%) djevojčica prosječne dobi od 12, 67 godina. Za prikupljanje podataka korišteni su različiti mjerni instrumenti kojima se ispitivala dostupnost različitih medija, učestalost korištenja medija, preferencije medijskih sadržaja, odnos s obitelji i prijateljima, privrženost školi i nasilno ponašanje prema vršnjacima. Rezultati ovoga istraživanja pokazuju da su i stari i novi mediji adolescentima u različitoj mjeri dostupni i kod kuće i u školi. Najučestalije se koriste pametni telefoni, računalo i internet te gleda televizija. Među najučestalijim aktivnostima na računalu, mobitelu i pametnom telefonu izdvajaju se zabava, traženje informacija, komunikacija i slušanje glazbe. Adolescenti su zainteresirani za nasilne scene u televizijskim programima, glazbenim spotovima i video/računalnim igrama. Najučestalije slušaju pop i narodnu glazbu te koriste video/računalne igre za zabavu. Osim toga, rezultati pokazuju da su dječaci u odnosu na djevojčice fizički, verbalno, relacijski i elektronički nasilniji prema vršnjacima. Stariji adolescenti su fizički, verbalno i elektronički nasilniji od mlađih adolescenata. Utvrđena je i statistički značajna pozitivna povezanost između učestalosti korištenja novih medija i fizičkog, verbalnog, relacijskog te elektroničkog nasilja prema vršnjacima. Preferencije nasilja u glazbenim spotovima, televizijskim programima i video/računalnim igrama povezane su sa svim ispitanim oblicima nasilja. Utvrđeno je da su adolescenti koji su zadovoljniji odnosom s obitelji i prijateljima te privrženiji školi manje fizički, verbalno, relacijski i elektronički nasilni prema vršnjacima. Dobar odnos s obitelji, prijateljima i školom pokazuje se kao djelomični medijator u različitim odnosima između učestalosti korištenja novih medija, preferencija različitih nasilnih sadržaja i samog nasilnog ponašanja. Nalazi ovog istraživanja doprinose boljem razumijevanju uloge medija u nasilnom ponašanju adolescenata prema vršnjacima kao i čimbenika koji posreduju u navedenom odnosu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)