Pregled bibliografske jedinice broj: 1153955
Najčešći psihijatrijski poremećaji u palijativnoj medicini
Najčešći psihijatrijski poremećaji u palijativnoj medicini // Zbornik sažetaka Poslijediplomskog tečaja stalnog medicinskog usavršavanja I. kategorije "Osnove pslijativne skrbi" / Tomić, Anamaria ; Mikšić, Štefica ; Kereta, Katarina (ur.).
Osijek: Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 21-21 (pozvano predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1153955 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Najčešći psihijatrijski poremećaji u palijativnoj
medicini
(Psychiatric disorders in palliative medicine)
Autori
Degmečić, Dunja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka Poslijediplomskog tečaja stalnog medicinskog usavršavanja I. kategorije "Osnove pslijativne skrbi"
/ Tomić, Anamaria ; Mikšić, Štefica ; Kereta, Katarina - Osijek : Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 21-21
ISBN
978-953-8385-04-9
Skup
Poslijediplomski tečaj stalnog medicinskog usavršavanja I. kategorije: Osnove palijative medicine - Zajedno pod palijem!
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 30.09.2021. - 09.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
kvaliteta života ; palijativna medicina ; psihijatrijski poremećaji
(quality of life ; palliative medicine ; psychiatric disorders)
Sažetak
Cilj palijativne skrbi je poboljšati kvalitetu života osoba sa životno ograničavajućim stanjima i kvalitetu života njihovih obitelji, ne samo tretirajući tjelesne simptome već i brinući o psihičkim, društvenim i duhovnim potrebama. Psihoonkologija bavi se istraživanjem psihičkih čimbenika u okvirima multidimenzionalnog razumijevanja zloćudnih bolesti. Uključuje dijagnostičke, terapijske, edukativne i istraživačke aktivnosti psihijatara u onkološkim institucijama, odnosno u sklopu onkološkog tima. Dosadašnja istraživanja, kao i iskustva iz prakse, doprinijeli su boljem razumijevanju psihosocijalnih pitanja onkoloških bolesnika. Psihoonkologija se bavi psihičkim reakcijama na zloćudnu bolest u bolesnika, članova obitelji i pružatelja pomoći, ali i psihičkim ponašanjem, biološkim i socijalnim čimbenicima koji utječu na rizik za nastanak tumora, njegovo otkrivanje, liječenje i preživljavanje. Istraživanja su pokazala da veliki broj onkoloških bolesnika (trećina do polovina) ima i neki oblik psihijatrijskih poremećaja. Kod onkoloških bolesnika najčešće se pojavljuje depresivni poremećaj, poremećaj prilagodbe i posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) i ostali anksiozni poremećaji, ali i delirij i drugi kognitivni poremećaji. Treba naglasiti da čak kod 30 % do 40 % bolesnika psihijatrijske i psihičke poteškoće nisu prepoznate bez obzira na prisutnost simptoma te je kod takvih bolesnika nužno psihijatrijsko liječenje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Dunja Degmečić
(autor)