Pregled bibliografske jedinice broj: 1153824
Mjere u prevenciji i suzbijanju kolere u Osijeku krajem 19. stoljeća: antropološki pristup
Mjere u prevenciji i suzbijanju kolere u Osijeku krajem 19. stoljeća: antropološki pristup // Šokačka rič 18. Slavonski dijalekt i digitalna humanistika. Zbornik radova Znanstvenoga skupa Slavonski dijalekt s međunarodnim sudjelovanjem, održanoga u Vinkovcima 6. studenoga 2020. / Bilić, Anica (ur.).
Vinkovci: Zajednica kulturno-umjetničkih djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije, 2021. str. 7-56 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1153824 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjere u prevenciji i suzbijanju kolere u Osijeku
krajem 19. stoljeća: antropološki pristup
(Preventive and Control Measures Against Cholera in
Osijek from the late 19th Century: an
Anthropological Approach)
Autori
Mesić, Hrvoje ; Sablić Tomić, Helena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Šokačka rič 18. Slavonski dijalekt i digitalna humanistika. Zbornik radova Znanstvenoga skupa Slavonski dijalekt s međunarodnim sudjelovanjem, održanoga u Vinkovcima 6. studenoga 2020.
/ Bilić, Anica - Vinkovci : Zajednica kulturno-umjetničkih djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije, 2021, 7-56
ISBN
978-953-8366-01-7
Skup
Znanstveni skup Slavonski dijalekt. Šokačka rič 18
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska, 06.11.2020. - 06.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
pamćenje ; baština ; bolest ; kolera ; Osijek ; antropologija ; dokument ; digitalna humanistika
(memory ; heritage ; disease ; cholera ; Osijek ; anthropology ; document ; digital humanities)
Sažetak
U zapisnicima sjednica Zdravstvenoga povjerenstva Gradskog poglavarstva Osijeka s kraja 19. stoljeća, koji se čuvaju u Državnom arhivu u Osijeku, zabilježen je niz zanimljivih činjenica o prevenciji i suzbijanju moguće epidemije kolere. Svaki oboljeli sa sumnjom na bolest koleru (simptomi prema zapisima: „bljuvanje, vodeni proljev, grčevi u noguh itd.“) morao se izolirati kao i svi koji su bili u doticaju s bolesnikom. U odredbi Odjela za unutarnje poslove Kr. hrv. slav. dalm. zemaljske vlade, od 1. rujna 1893. godine, određuje se raskuživanje postelje i posteljine, krečenje sobe i zatvaranja iste na vrijeme od mjesec dana u slučaju premještanja u bolnicu ili smrti bolesnika. Jedna od mjera bila je i gradnja tzv. kolera-barake, u sklopu vojnog vježbališta u Osijeku, u koju bi se bolesnici izolirali i liječili, a o čemu svjedoče brojni dokumentarni prilozi. Cilj je rada antropološkim pristupom, dešifriranjem kodova urbanog, povijesnog i kulturnog prostora, reprezentirati mjere u prevenciji i suzbijanju zarazne bolesti kolere u Osijeku krajem 19. stoljeća kao komunikacije s nizom znakova i normi koji se i danas, 2020./2021. godine, provode u mjerama sprječavanja pandemije bolesti COVID-19.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku