Pregled bibliografske jedinice broj: 1153722
Pojam socijalnog u sintagmi 'socijalna distanca'
Pojam socijalnog u sintagmi 'socijalna distanca' // Socijalna distanca: Filozofske, religijske, sociološke, psihološke i pravne implikacije
Zagreb, Hrvatska, 2021. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, ostalo)
CROSBI ID: 1153722 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pojam socijalnog u sintagmi 'socijalna distanca'
(A notion of social in a syntagm 'social distance')
Autori
Skelac, Ines ; Smiljanić, Nikolina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, ostalo
Skup
Socijalna distanca: Filozofske, religijske, sociološke, psihološke i pravne implikacije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
socijalna distanca ; fizička distanca ; susret
(social distance ; physical distance ; encounter)
Sažetak
U ovom se radu istražuje pitanje je li sintagma „socijalna distanca“ u kontekstu pandemije prikladna i može li uopće „socijalan“ biti na distanci. Također, detaljnije će se analizirati pojmovi socijalnog i fizičkog te njihova percepcija u populaciji. Istražit će se u kojoj je mjeri izraz „socijalan“ u sintagmi „socijalna distanca“ problematičan, ako uopće jest, te o kakvoj se ovdje distanci uopće radi te na što ona upućuje kada je riječ o mogućnosti susreta. Drugo je pitanje je li socijalna distanca oksimoron. Može li socijalno - ono koje živi u zajednici i nastoji se prikladno ponašati, koji pripada ili koji se odnosi na život i međusobne odnose ljudi u društvu i koji se voli kretati u društvu, sklapati prijateljstva, onaj koji je društven i druželjubiv - biti na distanci? Stoga, iako se uglavnom problematizira pojam „socijalan“ u sintagmi „socijalna distanca“, potrebno je istražiti i sam izraz distanca i može li distanca uopće biti socijalna, ako već sama po sebi označava udaljenost, U radu će se analizirati i pojava supostojanja izraza „socijalna distanca“ i „fizička distanca“ do kojeg je došlo nakon zagovaranja i preferiranja pojma „fizička distanca“. Istražit će se na koji način ti izrazi sada supostoje u jeziku i kakva je budućnost njihova postojanja. Hoće li, u skladu s principom jezične ekonomičnosti koji je skovao francuski lingvist André Martinet, jedan istisnuti drugi ili će ostati oba, ali u različitim značenju?
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Zagrebu-N/A - "Socijalna distanca. Filozofske, religijske, sociološke, psihološke i pravne implikacije." (SD) (Džinić, Marija, NadSve ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet filozofije i religijskih znanosti
Profili:
Ines Skelac
(autor)