Pregled bibliografske jedinice broj: 1153620
Financiranje visokoga obrazovanja i pravne naobrazbe u Europskoj uniji i Republici Hrvatskoj
Financiranje visokoga obrazovanja i pravne naobrazbe u Europskoj uniji i Republici Hrvatskoj // "Unaprjeđenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj" / Belanić, Loris ; Dobrić Jambrović, Dana (ur.).
Rijeka: Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2021. str. 275-296 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1153620 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Financiranje visokoga obrazovanja i pravne naobrazbe
u Europskoj uniji i Republici Hrvatskoj
(Financing of higher education and legal education in
the European Union and the Republic of Croatia)
Autori
Jerković, Emina ; Činčurak Erceg, Biljana ; Žiroš, Tanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
"Unaprjeđenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj"
/ Belanić, Loris ; Dobrić Jambrović, Dana - Rijeka : Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2021, 275-296
ISBN
978-953-8034-36-7
Skup
Znanstvena konferencija "Unaprjeđenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj"
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 26.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
modeli financiranja, pravna naobrazba, javno financiranje, reforme
(financing models, legal education, public financing, reforms)
Sažetak
Visoko obrazovanje predstavlja važan dio razvoja svakoga društva. Osiguravanje kvalitete sustava visokoga obrazovanja, koje uključuje i obrazovanje odraslih u sustavu cjeloživotnoga obrazovanja, pretpostavka je razvitka države povećanjem konkurentnosti i produktivnosti na tržištu rada koje se temelji prvenstveno na znanju i inovativnosti. Modeli financiranja visokoga obrazovanja u državama Europske unije razlikuju se po izvorima. U pitanju je javno financiranje, financiranje iz vlastitih izvora visokih učilišta i financiranje iz različitih međunarodnih fondova. U posljednje vrijeme u državama Europske unije uz financiranje visokoga obrazovanja, a samim time i pravne naobrazbe iz javnih izvora, sve značajnije postaje financiranje i iz drugih izvora. Tu možemo navesti školarine, financiranje na temelju ugovora s privatnim sektorom, donacije, financiranje pružanjem usluga, financiranje iz fondova Europske unije, financiranje iz investicijskih aktivnosti i sl. Glavni cilj ovoga rada jest usporedba modela financiranja u sustavu visokoga obrazovanja unutar pojedinih zemalja Europske unije. Nakon analize financiranja visokoga obrazovanja u odabranim državama Europske unije prikazat će se i modeli koji se koriste u Republici Hrvatskoj na primjeru Pravnoga fakulteta Osijek Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Prikazat ćemo i pokazatelje uspješnosti u visokom obrazovanju kojima se ostvaruje kvaliteta i omogućuje povećano zanimanje budućih studenata za pojedine studijske programe pravne struke. Na temelju postavljenih ciljeva u ovom će se radu koristiti metoda klasifikacije, induktivna i deduktivna metoda, statistička metoda, metode sinteze i analize te metoda komparacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
EK-ESF-UP.03.1.1.03.0044 - Providentia Studiorum Iuris - Unaprjeđenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj (Đerđa, Dario; Matić Matešković, Ines; Đanić Čeko, Ana, EK ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek