Pregled bibliografske jedinice broj: 1153473
Analiza prostorne distribucije i morfometrijskih obilježja speleoloških objekata na prostoru Nacionalnog parka Paklenica speleoloških objekata NP Paklenica
Analiza prostorne distribucije i morfometrijskih obilježja speleoloških objekata na prostoru Nacionalnog parka Paklenica speleoloških objekata NP Paklenica // Starigrad - Paklenica / Uglešić, Ante ; Šikić, Zoran ; Tomić, Marijana (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2022. str. 14-39
CROSBI ID: 1153473 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza prostorne distribucije i morfometrijskih obilježja
speleoloških objekata na prostoru Nacionalnog parka Paklenica
speleoloških objekata NP Paklenica
(Analysis of spatial distribution and morphometric characteristics of
caves in the Paklenica National Park)
Autori
Lončar, Nina ; Kalcina, Luka ; Domazetović, Fran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Starigrad - Paklenica
Urednik/ci
Uglešić, Ante ; Šikić, Zoran ; Tomić, Marijana
Izdavač
Sveučilište u Zadru
Grad
Zadar
Godina
2022
Raspon stranica
14-39
ISBN
978-953-331-365-8
Ključne riječi
speleološki objekti, morfometrija, prostorna distribucija, GIS, Nacionalni park Paklenica
(caves, morphometry, spatial distribution, GIS, Paklenica National Park)
Sažetak
Speleološki objekti na prostoru Nacionalnog parka Paklenica mogu se svrstati među najznačajnije endokrške reljefne oblike južnog dijela Velebita. Raznolikost i brojnost poznatih speleoloških objekata rezultat su dugogodišnjih sustavnih speleoloških istraživanja, koja su provedena na području Parka. Iako je antropogena valorizacija speleoloških objekata počela vrlo rano sustavna speleološka istraživanja na području parka intenziviraju se tek krajem 20. stoljeća. Tijekom godina raste broj istraženih speleoloških objekata, zbog čega je 2003. godine provedena sistematizacija istraženih objekata, na temelju koje je napravljena prva GIS baza objekata na području Parka. U sklopu ovog istraživanja postojeća GIS baza je nadopunjena, pri čemu su u bazu unesene lokacije novo istraženih objekata, kao i različiti opisni podaci o značajkama svih istraženih objekata. Na području Parka je do sada ukupno istraženo 112 speleoloških objekata. Nadopunjena GIS baza je omogućila analizu općih značajki istraženih objekata, kao i klasifikaciju objekata s obzirom na vrstu, morfološki tip i hidrološka obilježja. Posebna pozornost dana je proučavanju i analizi prostorne distribucije istraženih objekata unutar prostora Parka, s ciljem određivanja utjecaja različitih značajki reljefa na pojavnost i brojnost speleoloških objekata. Pri tome su lokacije ulaza speleoloških objekata korelirane sa sljedećim značajkama reljefa: litostratigrafska podloga, nadmorska visina, nagib padine, orijentacija padine, vertikalna raščlanjenost te gustoća ponikvi. S obzirom na vrstu objekta na prostoru Parka prevladaju jamski objekti (59 %), manjih dimenzija i jednostavne morfologije. Najviše speleoloških objekata (51 %) istraženo je u vršnoj zoni Parka, iznad 1000 m/nm, ali i unutar prostora kanjona Velike Paklenice (31 %). Među analiziranim značajkama reljefa najizraženiji utjecaj na pojavnost speleoloških objekata imaju litostratigrafska podloga i pojava rasjeda te nagib padine. Lokacije istraženih speleoloških objekata su dovedene u korelaciju sa službenim planinarskim stazama unutar NP Paklenica, gdje je utvrđeno kako se najveći broj (65 %) istraženih objekata nalazi u neposrednoj blizini postojećih staza (0 – 250 m). Najmanja zastupljenost istraženih objekata primijećena je u zabačenijim i izoliranijim dijelovima parka, u kojima je ujedno provedeno i najmanje speleoloških istraživanja. Također, utvrđeno je da se na prostorima pogodnima za pojavu ponikava vrlo često nalaze i speleološki objekti, osobito jame.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti, Geografija