Pregled bibliografske jedinice broj: 1152081
Elektrifikacija Dubrovnika u razdoblju između dva svjetska rata
Elektrifikacija Dubrovnika u razdoblju između dva svjetska rata // I bi svjetlo! Znanstveni skup povodom 100. obljetnice elektrifikacije Splita: knjiga sažetaka / Kuić, Ivanka ; Piplović, Stanko ; Čipčić, Marijan (ur.).
Split: Muzej grada : Društvo prijatelja kulturne baštine, 2021. str. 12-12 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1152081 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektrifikacija Dubrovnika u razdoblju između dva
svjetska rata
(Electrification of Dubrovnik in the
period between the two world wars)
Autori
Benić Penava, Marija ; Živaković-Kerže, Zlata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
I bi svjetlo! Znanstveni skup povodom 100. obljetnice elektrifikacije Splita: knjiga sažetaka
/ Kuić, Ivanka ; Piplović, Stanko ; Čipčić, Marijan - Split : Muzej grada : Društvo prijatelja kulturne baštine, 2021, 12-12
ISBN
978-953-8424-00-7
Skup
Znanstveni skup I bi svjetlo!
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 20.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
elektrifikacija ; Dubrovnik ; 1918-1941
(electrification ; Dubrovnik ; 1918-1941)
Sažetak
Autorice će temeljem arhivske građe, relevantne literature i onodobnog tiska istražiti početke elektrifikacije Dubrovnika. Na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, elektrifikaciju Grada poticala je Općina Dubrovnik. Gesellschaft für elektrische Industrie – ELIN iz Beča, ugovorom s Općinom Dubrovnik postao je koncesionar električne energije za javnu i privatnu rasvjetu te električnu energiju korištenu u manufakturnim pogonima na području grada Dubrovnika na 45 godina. ELIN je imao monopol na opskrbu energijom i održavanje gradske električne mreže, ali i kućnih instalacija. Pojava električne rasvjete i potrošnja energije u Dubrovniku izravno je povezana s njegovim turističkim počecima. Prva električna rasvjeta u Dubrovniku obasjala je novootvoreni hotel Imperial u 1897. godini. U počecima je manji dio građana koristio električnu energiju u svojim domovima, a glavni je potrošač bila Dubrovačka električna željeznica. Električna centrala u Gružu bila je oštećena u požaru u svibnju 1918. pa je Dubrovnik mjesecima bio bez rasvjete i električnog tramvaja. Nakon Prvog svjetskog rata, uslijedio je dugotrajan sukob između Općine Dubrovnik i ELIN-a te je elektrifikacija Grada tijekom njegova trajanja bila nekvalitetna i otežana. Električna centrala postala je vlasništvo Općine Dubrovnik tek u 1927. godini nakon čega je postrojenje modernizirano i obnovljena je dotrajala gradska električna mreža. Elektrifikacija je utjecala na razvoj industrije i obrtništva Dubrovnika u razdoblju između dva svjetska rata, ali i na svakodnevicu Dubrovčana u kojoj je električni tramvaj prometovao još od 1910. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku