Pregled bibliografske jedinice broj: 1151997
Automatska usporedba tetovaža
Automatska usporedba tetovaža // Proceedings - 44th International Convention on Information, Communication and Electronic Technology / Skala, Karolj (ur.).
Rijeka: Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2021. str. 1274-1277 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1151997 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Automatska usporedba tetovaža
(Automatic Tattoo Comparison)
Autori
Kale, Nika ; Grd, Petra ; Tomičić, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings - 44th International Convention on Information, Communication and Electronic Technology
/ Skala, Karolj - Rijeka : Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2021, 1274-1277
Skup
44th International Convention on Information and Communication Technology, Electronics and Microelectronics (MIPRO 2021)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 27.09.2021. - 01.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
biometrija ; tetovaže ; meke biometrijske karakteristike ; SIFT ; Canny detektor rubova ; najbliži susjed
(biometrics ; tattoos ; soft biometric characteristics ; SIFT ; Canny edge detector ; nearest neighbor)
Sažetak
Posljednjih godina u podrčju biometrije sve se više istraživanja fokusira na meke biometrijske karakteristike. Meke karakteristike daju određene informacije o osobi, a mogu biti fizičke ili ponašajne. Primjeri mekih biometrijskih karakteristika su boja kose, boju očiju, dob, spol, etnička pripadnost, boja kože, visina, težina, ožiljci i tetovaže. Analizom mekih biometrijskih karakteristika možemo doći do mnogih informacija o osobi, a jedna od takvih karakteristika su i tetovaže. Primjena analize tetovaža je naročito česta u policiji i pravosuđu kao pomoć u verifikaciji osumnjičenika ili žrtvi u istragama. Cilj ovog članka je dati pregled dosadašnjih istraživanja na temu automatske detekcije i prepoznavanja tetovaža te prikazati implementaciju metode za usporedbu tetovaža. Predložena metoda ima nekoliko koraka: predprocesiranje, izlučivanje karakteristike i usporedba. U koraku predprocesiranja slika se pretvara u sliku u nijansama sive te se koristi Canny detektor rubova kako bi se detektirali rubovi tetovaže. U sljedećem koraku izlučuju se karakteristike tetovaže iz rubova detektiranih u prethodnom koraku korištenjem SIFT (Scale-Invariant Feature Transform) algoritma. Zadnji korak je usporedba izlučenih karakteristika i računanje podudaranja metodom najbližih susjeda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo, Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet organizacije i informatike, Varaždin