Pregled bibliografske jedinice broj: 1151803
Hrvatski gastarbajteri u kulturi sjećanja
Hrvatski gastarbajteri u kulturi sjećanja // VI. KONGRES HRVATSKIH POVJESNIČARA: Kultura / Agičić, Damir ; Galović, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti ; Zagreb Društvo za hrvatsku povjesnicu, Zagreb ; Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, 2021. str. 162-163 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1151803 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatski gastarbajteri u kulturi sjećanja
(Croatian Gastarbeiters in memory culture)
Autori
Mihaljević, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
VI. KONGRES HRVATSKIH POVJESNIČARA: Kultura
/ Agičić, Damir ; Galović, Tomislav - Zagreb : Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti ; Zagreb Društvo za hrvatsku povjesnicu, Zagreb ; Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet, 2021, 162-163
ISBN
978-953-57296-2-4
Skup
VI. kongres hrvatskih povjesničara ''Kultura''
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 29.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
gastarbajteri ; Socijalistička Republika Hrvatska ; kultura sjećanja
(Gastarbeiters ; Socialist Republic of Croatia ; memory culture)
Sažetak
Hrvatska se danas suočava s izazovima iseljavanja velikog broja stanovnika u druge europske, ponajprije ekonomski razvijenije zapadne zemlje. Suvremena istraživanja upućuju na zaključak da je jedan od glavnih uzroka tog iseljavanja ekonomska situacija u domovini. Dok svjedočimo ovom velikom političkom i socijalnom problemu, fenomen radničke emigracije u hrvatskoj povijesti nije nov. Veliki iseljenički valovi hrvatskoga naroda događali su se i u vrijeme Austro-Ugarske Monarhije, a najveći se dogodio u vrijeme Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije kada se, prema različitim procjenama, kroz dva desetljeća, šezdesetih i sedamdesetih, u zapadnoeuropske države iselilo između 150-300 tisuća Hrvata. Unatoč činjenici da se radilo o povijesnom fenomenu koji je u inozemnim historiografijama već prepoznat i otvoren, u hrvatskoj historiografiji on još nije bio sistemski obrađen. Štoviše, gotovo da nema niti jednog ozbiljnijeg znanstvenog članka na tu temu. O toj temi možemo saznati samo parcijalne informacije objavljene u publicistici, memoarskom gradivu, ali i u pokojem dokumentarnom filmu. Jedan bitan, ali presušan resurs još uvijek postoji, ali zahtijeva što skoriju obradu. Radi se o metodi usmene povijesti čijom bi se primjenom na još žive aktere tih migracija stvorili relevantni izvori za istraživanje navedenog fenomena. Dok historiografija još nije započela s ozbiljnijim istraživanjima, vrijedi promotriti kako se sjećamo migracija hrvatskog stanovništva iz razdoblja socijalizma. Ovaj rad nastojat će kroz navedene sekundarne izvore (publicistika, memoaristika, film), ali i kroz intervjue (usmena povijest) koje je autor obavio s nekolicinom hrvatskih gastarbeitera iz šezdesetih i sedamdesetih, dati pregled dosad dostupnih pogleda na fenomen radničkih migracija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
VLASTITA-SREDSTVA-HIP-INT-GASTUP - Gastarbajterska usmena povijest (GASTUP) (Mihaljević, Josip, VLASTITA-SREDSTVA - Interni poziv Hrvatskog instituta za povijest) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Josip Mihaljević
(autor)