Pregled bibliografske jedinice broj: 1151717
Uloga vodenih kukaca u prijenosu teških metala iz vodenih u kopnene ekosustave
Uloga vodenih kukaca u prijenosu teških metala iz vodenih u kopnene ekosustave, 2021., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet / Biološki odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 1151717 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga vodenih kukaca u prijenosu teških metala iz vodenih u kopnene ekosustave
(Role of aquatic insects in heavy metal transfer from freshwater to terrestrial ecosystems)
Autori
Malević, Marta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet / Biološki odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
14.07
Godina
2021
Stranica
41
Mentor
Previšić, Ana ; Rožman, Marko
Ključne riječi
bioakumulacija, bioamplifikacija, trofički prijenos, teški metali, riparijska zona
(bioaccumulation, bioamplification, trophic transfer, heavy metals, riparian zone)
Sažetak
Slatkovodni ekosustavi opterećeni su različitim onečišćivačima antropogenog podrijetla, uključujući mnoge teške metale. Njihovim unošenjem u organizam dolazi do nakupljanja u tkivima, tj. bioakumulacije. U prijenosu energije i hranjivih tvari u vodenim i kopnenim ekosustavima, važnu ulogu imaju vodeni kukci koji prenose i onečišćujuće tvari poput teških metala. U tu svrhu, u proljeće 2018. godine, na pet lokacija u području SZ Hrvatske, prikupljeni su uzorci vode, obraštaja, te vodenih i kopnenih razvojnih stadija kukaca tulara (Trichoptera) i vretenaca (Odonata). Uzorci su u laboratoriju liofilizirani i homogenizirani, a koncentracija teških metala određena je spektometrom masa induktivno spregnute plazme. Sva 22 mjerena teška metala pokazuju bioakumulaciju u tkivima ličinki tulara i vretenaca, iako tijekom životnog ciklusa bivaju eliminirani presvlačenjem kukaca. Iznimke su neki metali B razreda, koji su detektirani u visokim koncentracijama u odraslim jedinkama oba reda, te neki od njih (Se, Zn, Cu) pokazuju bioamplifikaciju pri prelasku u kopneni ekosustav. Uočene razlike u procesima bioakumulacije i biomagnifikacije među svojtama pripisane su razlikama u ekološkim značajkama i životnim ciklusima. Rad daje doprinos boljem razumijevanju prijenosa teških metala kroz hranidbene mreže vodenih ekosustava, te iz vodenog u kopneni ekosustav putem emergencije vodenih kukaca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-PZS-2019-02-9479 - Učinci višestrukih stresora na biološku raznolikost i funkcije slatkovodnih ekosustava (MUSE) (Previšić, Ana, HRZZ - 2019-02) ( CroRIS)
HRZZ-IP-2018-01-2298 - Višestruki stresori u vodenom okolišu: razumijevanje svojstava stresora i receptora (UNDERSTANDOR) (Rožman, Marko, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb