Pregled bibliografske jedinice broj: 1151697
Sorpcija torasemida na staklenu mrežicu s imobiliziranim TiO2
Sorpcija torasemida na staklenu mrežicu s imobiliziranim TiO2, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1151697 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sorpcija torasemida na staklenu mrežicu s
imobiliziranim TiO2
(Sorption of torasemide on fiberglass mesh with
immobilized TiO2)
Autori
Zrno, Julijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
16.09
Godina
2021
Stranica
48
Mentor
Mutavdžić Pavlović, Dragana
Neposredni voditelj
Tolić, Kristina
Ključne riječi
farmaceutici, torasemid, sorpcija, TiO2, staklene mrežice, izoterme, pH, ionska jakost, temperatura, kromatografija
(pharmaceuticals, torasemide, sorption, TiO2, fiberglass meshes, isotherms, pH, ionic strength, temperature, chromatography)
Sažetak
Torasemid je lijek koji pripada skupini diuretika te najveću ulogu ima u liječenju hipertenzije, edema zbog kongestivnog srčanog zatajenja te edema zbog bolesti jetre ili bubrega. Povećana upotreba ovog farmaceutika može uzrokovati akumuliranje u okolišu (tlo, podzemne i površinske vode), a različiti procesi razgradnje mogu rezultirati novim produktima koji mogu biti toksičniji od polaznog spoja. Fotokataliza je proces kojim se uz djelovanje svjetlosti i fotokatalizatora može smanjiti koncentracija aktivne tvari te na taj način ukloniti farmaceutik iz okoliša. Jedan od glavnih preduvjeta za izvedbu tog postupka je adsorpcija zagađivala na fotokatalizator. Stoga je glavni cilj ovoga rada utvrditi sorbira li farmaceutik torasemid na staklenu mrežicu s imobiliziranim TiO2. U ovome radu eksperimentalno su određeni vrijeme i kinetika sorpcije, te utjecaj ionske jakosti, temperature, mase sloja katalizatora i pH vrijednosti otopine na sorpciju torasemida na staklene mrežice s imobiliziranim slojem titanijeva dioksida, TiO2 kao fotokatalizatora. Također je pomoću modela unutarčestične difuzije ispitan mehanizam procesa sorpcije. Maksimum sorpcije postiže se nakon 24 sata mućkanja, a navedenim ispitivanjima određeni su sorpcijski parametri pomoću linearne, Freundlichove i Langmuirove izoterme. Korišten je i Dubinin- Radushkevichev model kako bi se odredila sama priroda procesa. Dobiveni rezultati pokazuju najbolje slaganje s linearnim modelom (R2>0, 99), dok se kinetika sorpcije najbolje opisuje modelom pseudo drugog reda radi izvrsnog podudaranja vrijednosti qe, exp i qe, calc.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb