Pregled bibliografske jedinice broj: 1151594
Žumberački uskoci i potraga Dušana Preradovića za obiteljskom prošlošću, izložba u Interpretacijskom centru "Kuća Petra Preradovića", Grabrovnica
Žumberački uskoci i potraga Dušana Preradovića za obiteljskom prošlošću, izložba u Interpretacijskom centru "Kuća Petra Preradovića", Grabrovnica, 2021. (izložba).
CROSBI ID: 1151594 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Žumberački uskoci i potraga Dušana Preradovića za
obiteljskom prošlošću, izložba u Interpretacijskom
centru "Kuća Petra Preradovića", Grabrovnica
(The Uskoks of Žumberak and Dušan Preradović's
Search for a Family History, exhibition at the
Petar Preradović Interpretation Centre,
Grabrovnica)
Autori
Matić, Tomislav
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, izložba
Godina
2021
Ključne riječi
Žumberak, uskoci, Preradović, Emilij Laszowski, genealogija
(Žumberak, Uskoks, Preradović, Emilij Laszowski, genealogy)
Sažetak
Rad istražuje isprave o obiteljima žumberačkih uskoka prezimena Preradović koje je pretraživanjem raznih arhiva pronašao Dušan Preradović, sin pjesnika Petra Preradovića, kao i pisma koja je slao povjesničaru Emiliju Laszowskom. Na temelju tih dokumenata rekonstruira se potraga Dušana Preradovića za poviješću njegove obitelji, kao i konstrukcija obiteljske tradicije i identiteta na temelju njegovih pronalazaka. Dušan arhive nije pretraživao osobno, nego je za to angažirao stručnjake poput Hermanna Ignaza Bidermanna i Emilija Laszowskog, a opterećivalo ga je i nedovoljno poznavanje historiografskog rada. Vjerojatno ga je upravo njegova potraga ponukala da se bavi historiografijom. Svoje je nalaze o obiteljskoj prošlosti 1903. godine objavio u časopisu Vitezović. Prilikom potrage naišao je na više obitelji prezimena Preradović, ali se fokusirao na obitelj žumberačkog uskoka Ivana Preradovića, jer je na temelju njegove grbovnice, izdane 1626. godine, njegov otac i on sam imao pravo na plemićki status. Pri tome je bio svjestan da je njegova obiteljska veza s Ivanom nedovoljno dokazana, te se trsio pronaći još isprava, a svoju je potragu proširio ispitivanjem osoba za koje je smatrao da bi mogle znati više o prošlosti Žumberka, poput grkokatoličkog župnika Jovana Hranilovića. Iako nije uspio pronaći sigurne dokaze o obiteljskoj vezi s Ivanom Preradovićem, on i njegova obitelj njega su smatrali svojim pretkom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest