Pregled bibliografske jedinice broj: 1151235
Leadership u sestrinstvu u doba pandemije bolesti COVID 19
Leadership u sestrinstvu u doba pandemije bolesti COVID 19 // Iskustva rukovođenja Covid 19 krizom u zbrinjavanju neurološkog bolesnika / Kopačević, Lenka (ur.).
Zagreb: Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2021. str. 7-7 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1151235 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Leadership u sestrinstvu u doba pandemije bolesti COVID 19
(Leadership in nursing at the time of the COVID 19 pandemic)
Autori
Čukljek, Snježana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Iskustva rukovođenja Covid 19 krizom u zbrinjavanju neurološkog bolesnika
/ Kopačević, Lenka - Zagreb : Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2021, 7-7
ISBN
978-953-49690-0-7
Skup
XII. međunarodni kongres UMSTHN-a "Iskustva rukovođenja COVID-19 krizom u zbrinjavanju neurološkog bolesnika"
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 29.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
vođenje ; sestrinstvo ; pandemija COVID 19
(leadership ; nursing ; COVID 19)
Sažetak
Tijekom 2020. zdravstveni sustav suočio se s nezapamćenom pandemijom bolesti COVID 19. Prvi slučaj je u Hrvatskoj dijagnosticiran 25. veljače 2020., a 11. ožujka 2020. proglašena je epidemija. Do sredine srpnja 2021. u svijetu je oboljelo 187.280.697 pacijenata, te je preminulo 4.043.032 pacijenata. U Hrvatskoj je zabilježeno 360.826 slučajeva te 8.227 preminulih. Tijekom pandemije medicinske sestre susrele su se s brojnim izazovima poput: nedostatka informacija, nedostatka osobne zaštitne odjeće, nedostatka osoblja, prijema velikog broja pacijenata u kratkim vremenskim razdobljima, premještanja na druge kliničke odjele i skrbi za pacijente s kojima nisu imale prethodnih iskustava, većeg radnog opterećenja, manjka vremena za odmor, straha, anksioznosti, socijalne izolacije. S vremenom razvijale su se i mijenjale i smjernice skrbi kao i izazovi. Prilikom planiranja i organiziranja sestrinske skrbi bilo je potrebno adaptirati postojeće modele organizacije zdravstvene njege i razvijati nove koji su osiguravali pravovremeni prijem, premještaj te otpust pacijenta kako bi pacijent bio „na pravom mjestu u pravo vrijeme“. Svrha je bila pružiti sigurnu, individualiziranu, visokokvalitetnu pacijentu usmjerenu sestrinsku – zdravstvenu skrb. Posebni naglasak sestre lideri trebaju staviti na dobrobit radnika – medicinskih sestara i tehničara. Izdvaja se problem nedostatka osoblja, umora, napuštanja profesije, mentalnog zdravlja, sagorijevanja na radnom mjestu te moralni distres. Što su medicinske sestre više bile, odnosno više su uključene u neposredno zbrinjavanje pacijenata veći je utjecaj pandemije bolesti COVID 19 na njihovo emocionalno stanje. Tijekom pandemije sestre lideri trebale bi osigurati rad u skladu s misijom zdravstvene ustanove što uključuje pružanje sigurne, visokokvalitetne, učinkovite skrbi i stabiliziranje radnih procesa u ustanovi – radnoj jedinici. Važno je komunicirati, osigurati pravovremeni protok informacija, pružati podršku zaposlenicima te osigurati prilagodbu na novo normalno u sestrinstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti