Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1151018

Odavna smo glagoljaši stari ili o glagoljaštvu i glagolizmu u Slavoniji


Lukić, Milica
Odavna smo glagoljaši stari ili o glagoljaštvu i glagolizmu u Slavoniji // Zbornik znanstvenog kolokvija "Život i djelo fra Marka Japundžića"
Drenovci, Hrvatska, 2019. str. 16-16 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)


CROSBI ID: 1151018 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Odavna smo glagoljaši stari ili o glagoljaštvu i glagolizmu u Slavoniji
(On glagolitic and glagolitism in Slavonia)

Autori
Lukić, Milica

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni

Izvornik
Zbornik znanstvenog kolokvija "Život i djelo fra Marka Japundžića" / - , 2019, 16-16

Skup
Znanstveni kolokvij "Život i rad fra Marka Japundžića"

Mjesto i datum
Drenovci, Hrvatska, 22.02.2019

Vrsta sudjelovanja
Predavanje

Vrsta recenzije
Domaća recenzija

Ključne riječi
ćirilometodska tradicija, hrvatsko glagoljaštvo, Slavonija
(Cyrillo-Methodian tradition, Croatian Glagolitism, Slavonia)

Sažetak
Iako se u (suvremenim) udžbeničkim definicijama uz termine srednjovjekovnoga glagoljaštva i glagolizma na tlu Hrvatske ne spominje Slavonija u svojim geografskim granicama međurječja Save i Drave, iz filološke se i historiografske, napose 19.-stoljetne, literature dade prosijati misao da je područje današnje Slavonije prije dolaska Turaka, odnosno prije 1526. bilo glagoljaško. U 20. stoljeću će u vezi s tim paleoslavist Eduard Hercigonja upozoriti kako bi valjalo uzeti u ozbiljno razmatranje činjenicu da je hrvatski kralj Zvonimir bio banom Slavonije (Slovinja), sjevernoga, panonskog prostora. Jednako tako u obzir bi valjalo uzeti i povijesne okolnosti vezane za Sirmijsku/Srijemsku nadbiskupiju Sv. Metoda i slavonski udio u povijesnoj Panoniji koji govore u prilog proširenosti staroslavenske baštine (izražene svim trima slavenskim pismima: glagoljicom, (hrvatskom) ćirilicom i latinicom), bez obzira što na tom području nema sačuvanih pisanih izvora. Kada je riječ o novovijekovnome slavonskom glagoljaštvu i glagolizmu, suvremena su istraživanja te problematike spremnija ponuditi odgovore. Vodeći se navedenim, u izlaganju će se dati pregled najvažnijih dosadašnjih istraživanja slavonske glagolitike koja su spremna posvjedočiti da su Slavonci uistinu odavna glagoljaši stari.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Filologija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek

Profili:

Avatar Url Milica Lukić (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Lukić, Milica
Odavna smo glagoljaši stari ili o glagoljaštvu i glagolizmu u Slavoniji // Zbornik znanstvenog kolokvija "Život i djelo fra Marka Japundžića"
Drenovci, Hrvatska, 2019. str. 16-16 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
Lukić, M. (2019) Odavna smo glagoljaši stari ili o glagoljaštvu i glagolizmu u Slavoniji. U: Zbornik znanstvenog kolokvija "Život i djelo fra Marka Japundžića".
@article{article, author = {Luki\'{c}, Milica}, year = {2019}, pages = {16-16}, keywords = {\'{c}irilometodska tradicija, hrvatsko glagolja\v{s}tvo, Slavonija}, title = {Odavna smo glagolja\v{s}i stari ili o glagolja\v{s}tvu i glagolizmu u Slavoniji}, keyword = {\'{c}irilometodska tradicija, hrvatsko glagolja\v{s}tvo, Slavonija}, publisherplace = {Drenovci, Hrvatska} }
@article{article, author = {Luki\'{c}, Milica}, year = {2019}, pages = {16-16}, keywords = {Cyrillo-Methodian tradition, Croatian Glagolitism, Slavonia}, title = {On glagolitic and glagolitism in Slavonia}, keyword = {Cyrillo-Methodian tradition, Croatian Glagolitism, Slavonia}, publisherplace = {Drenovci, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font