Pregled bibliografske jedinice broj: 1150878
Stimulacija kralježnične moždine u liječenju kronične boli - prva osječka iskustva
Stimulacija kralježnične moždine u liječenju kronične boli - prva osječka iskustva // Acta medica Croatica. Supplement, 73 (2019), 1; 11-16 (domaća recenzija, ostalo, stručni)
CROSBI ID: 1150878 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stimulacija kralježnične moždine u liječenju
kronične boli - prva osječka iskustva
(SPINAL CORD STIMULATION FOR THE TREATMENT OF CHRONIC
PAIN – THE INITIAL OSIJEK EXPERIENCE)
Autori
Radoš, Ivan ; Drenjančević, Haršanji Ivana ; Kristić, Marica ; Azenić, Venžera Darija ; Černohorski, Hrvoje ; Tot, Ozana Katarina ; Omrčen, Ivan ; Budrovac, Dino
Izvornik
Acta medica Croatica. Supplement (1331-1638) 73
(2019), 1;
11-16
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, ostalo, stručni
Ključne riječi
stimulacija kralježnične moždine, SCS, FBSS, radikularna bol
(spinal cord stimulation, spinal cord stimulation, scar, radicular pain)
Sažetak
Stimulacija kralježnične moždine (engl. spinal cord stimulation - SCS) je postupak kojim se ugrađuju jedna ili dvije elektrode u epiduralni prostor torakalne i lumbalne kralježnice te se elektrode spoje na bateriju koja isporučuje stimulaciju programiranu za tog bolesnika. SCS je indiciran kod bolesnika s jakom kroničnom boli koja se ne smanjuje primjenom ostalih oblika liječenja. Ovaj zahvat se radi kod bolesnika koji imaju bolove u lumbalnom dijelu kralježnice nakon neurokirurških zahvata na lumbalnoj kralježnici s posljedičnim stvaranjem priraslica, sa širenjem boli u donje ekstremitete ili bez širenja boli, kod bolesnika s bolovima nakon amputacije donjih ekstremiteta, te boli koja je posljedica kompleksnih regionalnih bolnih sindroma. U KBC-u Osijek tijekom 2017. g. postupak perkutane ugradnje elektroda za stimulator kralježnične moždine učinjen je kod 5 bolesnika. Prema našim saznanjima sve dosadašnje ugradnje stimulatora kralježnične moždine u Republici Hrvatskoj učinjene su kirurškim, a ne perkutanim pristupom. Bolesnike se procjenjivalo putem numeričke ljestvice za procjenu boli, Oswestry upitnika za procjenu stupnja invalidnosti, SF-36 upitnika za procjenu kvalitete života. Upitnici su ispunjavani prije zahvata, na kontrolnom pregledu prije ugradnje trajne stimulacije, te mjesec i tri mjeseca nakon ugradnje trajnog stimulatora. U ukupnim vrijednostima opaženo je značajno poboljšanje ocjene tjelesnog zdravlja, smanjenje stupnja invalidnosti kao i trenutni, prosječni i najjači intenzitet boli proteklih četiri tjedana u odnosu na prvu vizitu.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek