Pregled bibliografske jedinice broj: 1150758
Mi nismo zahtijevali da se nešto napravi: mi smo tražili da se ništa ne radi! Etnografija megainfrastrukturnih projekata kao etnografija nesigurnosti
Mi nismo zahtijevali da se nešto napravi: mi smo tražili da se ništa ne radi! Etnografija megainfrastrukturnih projekata kao etnografija nesigurnosti // Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva 2021: Etnografije nesigurnosti – etnološki uvidi u kulturne odgovore na krizne okolnosti (program skupa i sažeci)
Zagreb: Hrvatsko etnološko društvo, 2021. 5, 1 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1150758 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mi nismo zahtijevali da se nešto napravi: mi smo
tražili da se ništa ne radi! Etnografija
megainfrastrukturnih projekata kao etnografija
nesigurnosti
(We didn't ask for this to happen, all we asked is
to be left alone!: ethnography of the
infrastructural mega-project as ethnography of
insecurity)
Autori
Potkonjak, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva 2021: Etnografije nesigurnosti – etnološki uvidi u kulturne odgovore na krizne okolnosti (program skupa i sažeci)
/ - Zagreb : Hrvatsko etnološko društvo, 2021
Skup
Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva 2021: Etnografije nesigurnosti – etnološki uvidi u kulturne odgovore na krizne okolnosti
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
antropologija infrastrukture, etnografija nesigurnosti, kriza-u-nastajanju, krajolik napretka
(anthropology of infrastructure, ethnography of insecurity, emerging crisis, landscape of progress)
Sažetak
Osim razmatranja ekoloških i okolišnih učinaka infrastrukturnih projekata kojima razvojna, okolišna i infrastrukturna antropologija ukazuje na djelovanje velikih građevinskih intervencija u prostoru, antropološka istraživanja skreću pažnju i na različite društvene učinke takvih izgradnji. Razvojna i strukturna ulaganja, poput velikih hidroenergetskih projekata, svoje naličje ponekad imaju u proizvodnji nesigurnosti i kriza za lokalno stanovništvo i zajednicu te se poimaju kao društvene katastrofe. Takvi projekti koji započinju idejom općega dobra i isplativosti ponekad utječu na nastanak uništavajućih "krajolika napretka". Izlaganje se bavi ad hoc inicijativom koja nastaje kao neočekivana i spontana mobilizacija građana zbog početka radova na jednome hidroenergetskom infrastrukturnom megaprojektu. Temelji se na preliminarnom etnografskom istraživanju mobilizacije stanovnika mjesta u središnjoj Hrvatskoj koje je u ljeto 2021. godine uznemireno početkom radova povezanih s hidroenergetskim megaprojektom. U izlaganju će biti predstavljeni obrisi društvene krize-u- nastajanju, kao i mobilizacija i s njom povezana naracija zabrinutosti, neizvjesnosti i katastrofe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija